Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2025 18:34 Publikacja: 19.09.2022 21:00
Foto: Adobe stock
Aż na 80 proc. uczestnicy badania ocenili ryzyko, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy gospodarka unii walutowej zanotuje dwa spadkowe kwartały z rzędu, co spełnia najpowszechniejszą definicję recesji. To oznacza wyraźny wzrost obaw przed pogorszeniem koniunktury, bo jeszcze w poprzednim badaniu recesję zapowiadało 60 proc. ankietowanych.
Nielubiane słowo na „R” pojawia się w nagłówkach coraz częściej w miarę narastania obaw, że niedobory energii zimą doprowadzą do silnego spowolnienia aktywności gospodarczej. Będące największą gospodarką strefy euro Niemcy, które należą do krajów najbardziej podatnych w przypadku ograniczeń dostaw gazu, prawdopodobnie weszły w recesję już w kończącym się kwartale.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump nakazał Departamentowi Sprawiedliwości wstrzymać egzekwowanie przepisów karzących amerykańskie spółki za wręczanie łapówek zagranicznym oficjelom rządowym.
Trendy, które normalnie trwałyby tygodnie, są teraz kompresowane do kilku dni – a czasem nawet jednego dnia
Zapowiedziana podwyżka taryf na import stali oraz aluminium do Stanów Zjednoczonych grozi rozpoczęciem wojny handlowej z Unią Europejską. Jak na razie wygląda jednak na to, że inwestorzy nie wystraszyli się takiego zagrożenia.
Zapowiedź Trumpa, że USA przejmą kontrolę nad Kanałem Panamskim, mogła przywołać złe wspomnienia u wielu Panamczyków. Wszak Panama została już najechana przez Stany Zjednoczone w grudniu 1989 r.
Władze Panamy dosyć szybko dostosowały się do części żądań nowej waszyngtońskiej administracji. Pod jej naciskiem wycofały się m.in. z uczestnictwa w wielkiej chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku. Stanom Zjednoczonym bardzo zależy na strategicznej trasie transportowej.
Motywacja prezydenta Donalda Trumpa do pogrożenia karnymi cłami Kanadzie i Meksykowi oraz nałożenia ich na Chiny nie musiała być wyłącznie gospodarcza. Ważną kwestią jest bowiem powstrzymanie napływu fentanylu do Stanów Zjednoczonych.
Problemem z punktu widzenia polityki pieniężnej są utrzymujący się na wysokim poziomie wzrost wynagrodzeń oraz uporczywa inflacja bazowa.
Rada Polityki Pieniężnej znów nie zmieniła stóp. Zmiany stawki WIBOR 6M sugerują, że w najbliższych sześciu miesiącach również nie ulegną zmianie. Ale rynek kontraktów terminowych przewiduje spadek stóp o 0,75 pkt proc. w tym roku.
Produkcja przemysłowa spadła o 2,4 proc. w grudniu m/m, osiągając najniższy poziom od maja 2020 r., głównie z powodu gwałtownego spadku produkcji samochodów. W branżach energochłonnych produkcja spadła jeszcze bardziej, o 3,1 proc. m/m.
Liczba etatów w USA (licząc poza rolnictwem) wzrosła w styczniu o 143 tys., podczas gdy średnio oczekiwano zwyżki o 170 tys. Dane o wzroście za grudzień zrewidowano w górę - z 256 tys. do aż 307 tys.
W badaniu SII prawie 20 proc. inwestorów skarży się na brak poszanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych.
- Transformacja energetyczna oraz automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych to według nas dwa najważniejsze nurty procesów modernizacyjnych i inwestycyjnych w Polsce w najbliższych latach - mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Wzmocnienie konkurencyjności polskich firm, tania i zielona energia, obniżenie kosztów prowadzenia działalności, mądra polityka migracyjna, plan dla budownictwa, stabilne przepisy, wicepremier ds. gospodarczych – to czubek piramidy oczekiwań biznesu wobec rządu.
Członkowie RPP wyczekują momentu, gdy będą mogli obniżać stopy procentowe. Nacisk jest bardzo silny, m.in. ze strony rządu, kredytobiorców i deweloperów. Ale obecnie nie ma ku obniżce żadnych przesłanek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas