KE zapewni Ukrainie dostęp do jednolitego rynku

Komisja Europejska zamierza współpracować z Ukrainą, by zapewnić jej płynny dostęp do jednolitego rynku. Planuje też wprowadzenie Ukrainy do europejskiego obszaru bezpłatnego roamingu, zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Publikacja: 14.09.2022 14:44

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Foto: Benjamin Girette/Bloomberg

"Opierając się na tych wszystkich osiągnięciach, Komisja będzie współpracować z Ukrainą, by zapewnić płynny dostęp do jednolitego rynku. I vice versa. Nasz jednolity rynek jest jednym z największych sukcesów Europy. Nadszedł czas, by rozszerzyć ten udany projekt również na naszych ukraińskich przyjaciół" - powiedziała von der Leyen w orędziu o stanie UE.

Zapowiedziała wprowadzenie Ukrainy do europejskiego obszaru bezpłatnego roamingu.

"Ukraina jest już coraz popularniejszym ośrodkiem technologicznym, w którym znajduje się wiele innowacyjnych młodych przedsiębiorstw. Dlatego chcę, abyśmy zmobilizowali pełną siłę naszego jednolitego rynku, aby pomóc przyspieszyć wzrost i stworzyć możliwości" - podkreśliła.

Szefowa KE przypomniała, że w marcu br. Ukraina została przyłączona do europejskiej sieci energetycznej.

"Miało to nastąpić w 2024 r., lecz dokonaliśmy tego w dwa tygodnie. Obecnie Ukraina eksportuje do nas energię elektryczną. Chcę znacznie rozszerzyć ten wzajemnie korzystny handel" - powiedziała.

Przypomniała, że UE zawiesiła cła na ukraińskie towary.

UE zawiesiła cła w maju na okres roku). Ukraina po początkowym zniesieniu cel na początku wojny, z początkiem lipca przywróciła cła i podatki importowe na wszystkie towary, w tym także na owoce i warzywa z Unii Europejskiej.

Von der Leyen wskazała na konieczność nawiązania dialogu z innymi europejskimi państwami, które nie są objęte procesem akcesyjnym.

"Chcę, by mieszkańcy Bałkanów Zachodnich, Ukrainy, Mołdawii i Gruzji wiedzieli: jesteście częścią naszej rodziny! Waszą przyszłością jest nasza Unia, a nasza Unia nie jest kompletna bez was. Dlatego też popieram propozycję utworzenia Europejskiej Wspólnoty Politycznej -– i wkrótce przedstawimy naszą wizję Radzie Europejskiej" - podsumowała szefowa KE.

Gospodarka światowa
Czy Unia sama będzie „ratowała” klimat Ziemi?
Gospodarka światowa
Niemieckie spółki mogą pozytywnie zaskoczyć. Będą najlepsze w Europie?
Gospodarka światowa
Etiopia uruchomi giełdę - po raz pierwszy od rządów cesarza
Gospodarka światowa
Najgorsze gospodarki ubiegłego roku
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka światowa
Argentyński Merval urósł najmocniej, a giełda łotewska była najsłabsza
Gospodarka światowa
Które kraje mają największy problem z wysoką inflacją oraz stopami procentowymi?