KE zapewni Ukrainie dostęp do jednolitego rynku

Komisja Europejska zamierza współpracować z Ukrainą, by zapewnić jej płynny dostęp do jednolitego rynku. Planuje też wprowadzenie Ukrainy do europejskiego obszaru bezpłatnego roamingu, zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Publikacja: 14.09.2022 14:44

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Foto: Benjamin Girette/Bloomberg

"Opierając się na tych wszystkich osiągnięciach, Komisja będzie współpracować z Ukrainą, by zapewnić płynny dostęp do jednolitego rynku. I vice versa. Nasz jednolity rynek jest jednym z największych sukcesów Europy. Nadszedł czas, by rozszerzyć ten udany projekt również na naszych ukraińskich przyjaciół" - powiedziała von der Leyen w orędziu o stanie UE.

Zapowiedziała wprowadzenie Ukrainy do europejskiego obszaru bezpłatnego roamingu.

"Ukraina jest już coraz popularniejszym ośrodkiem technologicznym, w którym znajduje się wiele innowacyjnych młodych przedsiębiorstw. Dlatego chcę, abyśmy zmobilizowali pełną siłę naszego jednolitego rynku, aby pomóc przyspieszyć wzrost i stworzyć możliwości" - podkreśliła.

Szefowa KE przypomniała, że w marcu br. Ukraina została przyłączona do europejskiej sieci energetycznej.

"Miało to nastąpić w 2024 r., lecz dokonaliśmy tego w dwa tygodnie. Obecnie Ukraina eksportuje do nas energię elektryczną. Chcę znacznie rozszerzyć ten wzajemnie korzystny handel" - powiedziała.

Przypomniała, że UE zawiesiła cła na ukraińskie towary.

UE zawiesiła cła w maju na okres roku). Ukraina po początkowym zniesieniu cel na początku wojny, z początkiem lipca przywróciła cła i podatki importowe na wszystkie towary, w tym także na owoce i warzywa z Unii Europejskiej.

Von der Leyen wskazała na konieczność nawiązania dialogu z innymi europejskimi państwami, które nie są objęte procesem akcesyjnym.

"Chcę, by mieszkańcy Bałkanów Zachodnich, Ukrainy, Mołdawii i Gruzji wiedzieli: jesteście częścią naszej rodziny! Waszą przyszłością jest nasza Unia, a nasza Unia nie jest kompletna bez was. Dlatego też popieram propozycję utworzenia Europejskiej Wspólnoty Politycznej -– i wkrótce przedstawimy naszą wizję Radzie Europejskiej" - podsumowała szefowa KE.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd