Moskwa bagatelizuje sankcje i groźbę odcięcia od systemu SWIFT

Rosyjski rząd stara się pokazać, że nie boi się sankcji, które mogą być nałożone przez Zachód. Sugeruje, że mogą mu pomóc kryptowaluty.

Publikacja: 18.02.2022 05:00

Moskwa bagatelizuje sankcje i groźbę odcięcia od systemu SWIFT

Foto: AFP

 

Obawy przed zaostrzeniem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego psuły w czwartek nastroje na rynkach. Większość europejskich indeksów giełdowych umiarkowanie traciła po południu. Rosyjski indeks Moex spadał natomiast o ponad 2 proc. O tym, że inwestorzy traktują groźbę sankcji poważnie, mogła świadczyć przecena Sbierbanku, czyli największego rosyjskiego pożyczkodawcy. Jego akcje zniżkowały po południu o 4 proc. Od szczytu z października straciły już ponad 30 proc. Inwestorzy obawiają się scenariusza, w którym dojdzie do odcięcia rosyjskich banków od systemu SWIFT. Rosyjskie władze deklarują jednak, że są gotowe na sankcje.

– Przygotowaliśmy rozwiązania alternatywne, które sprawią, że o ile amerykańskie sankcje będą dla nas nieprzyjemne, o tyle nie okażą się śmiertelnie groźne – stwierdził Anton Siłuanow, rosyjski minister finansów. Zabezpieczeniem dla Rosji mają być przede wszystkim rezerwy złota i walut, rosnące m.in. dzięki wzrostowi cen ropy i gazu ziemnego.

Czytaj więcej

Jak zareagowałyby rynki, gdyby wybuchł globalny konflikt zbrojny

Receptą na ewentualne odcięcie Rosji od systemu płatności międzybankowych SWIFT mają być natomiast działania krajowych fintechów. Rosja już wcześniej deklarowała, że tworzy alternatywny system. – Spodziewamy się, że system finansowy kraju będzie nadal skupiał się do wewnątrz, w ramach strategii „Twierdzy Rosji" i rozwijania naszej suwerenności cyfrowej – dodał Siłuanow. Zasugerował on również, że kryptowaluty mogą pomóc Rosji w omijaniu sankcji. – Bitcoina nie da się zakazać. To coś takiego jak zakazywanie internetu, co jest niemożliwe – powiedział rosyjski minister finansów.

Czy Rosja ma jednak rzeczywiście zaawansowane plany wykorzystania kryptowalut do omijania sankcji? Jak dotąd nie pojawiły się na ten temat żadne szczegółowe informacje. O braku takiej strategii może świadczyć choćby to, że jeszcze w styczniu Bank Rosji domagał się, by zakazać wydobycia kryptowalut oraz handlu nimi. Dopiero w zeszłym tygodniu bank centralny dał się przekonać rządowi, by odstąpił od tych planów regulacyjnych. Rząd chce, by bitcoin oraz inne kryptowaluty były regulowane tak jak inne waluty, ale dopiero pracuje nad odpowiednią ustawą.

Prezydent Władimir Putin mówił natomiast w październiku 2021 r., że co prawda bitcoiny „posiadają wartość", ale kryptowaluty wciąż są mocno niedopracowane i raczej nie będzie się handlować ropą z ich pomocą.

Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?