Nano: najtańszy samochód świata

Indyjski koncern Tata prezentuje dziś w Bombaju pierwszy wyprodukowany seryjnie najtańszy samochód świata o nazwie „Tata-Nano". Jego cena wynosi dwa tysiące dolarów.

Publikacja: 23.03.2009 09:00

Nano: najtańszy samochód świata

Foto: AFP

Trafi do indyjskich salonów motoryzacyjnych w początkach kwietnia.

Czterodrzwiowy samochód wyposażony jest w umieszczony z tyłu silnik o pojemności 600 cm sześciennych. Na litrze benzyny może przejechać 20 kilometrów. Pasażerowie nie mogą liczyć na nadmierny komfort jazdy ze względu na niewielkie wymiary pojazdu - trzy metry długości i półtora metra szerokości.

Pierwsze egzemplarze produkowane są na tymczasowych liniach zdolnych wytwarzać do 60 tysięcy sztuk rocznie. Dopiero za rok ruszy produkcja w nowym zakładzie budowanym w stanie Gudżarat zdolnym do wytwarzania 250 tysięcy tych samochodów rocznie.

Według ekspertów koncernu Tata, pojazd ma zrewolucjonizować rynek motoryzacyjny Indii i sprawić, że ludzie, którzy do tej pory używali motocykli przesiądą się do „Taty-Nano".

Zainteresowanie samochodem jest w Indiach ogromne, a jego sprzedaż odbywać się będzie na zasadzie przedpłat i losowania kolejności zakupu. W przyszłym roku wzbogacona wersja samochodu ma trafić na rynki europejskie. Producent zapowiada, że będzie jednak droższa niż model sprzedawany w Indiach.

Jesienią Tata Motors wycofał się z Bengalu Zachodniego, gdzie przeciwko budowie fabryki protestowali rolnicy, twierdząc, że wywłaszczono ich bez odpowiedniej rekompensaty.

Przeniesienie produkcji do położonego na zachodzie Indii Gudżaratu opóźniło wypuszczenie modelu na rynek, planowane wcześniej na koniec zeszłego roku.

Producent przewiduje, że popyt na Nano wyniesie około miliona wozów rocznie.

Tata Motors w ostatnim kwartale ubiegłego roku odnotowała stratę w wysokości 54 mln dolarów.

Wysoka zmienność rynków tworzy okazje

Tylko teraz 149 zł za rok
dostępu do parkiet.com

SUBSKRYBUJ
Gospodarka światowa
Dobry początek sesji na Wall Street
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Część rynków odbija się po przecenie
Gospodarka światowa
Bliżej końca paniki? Sesja w USA z mniejszymi spadkami
Gospodarka światowa
Ropa naftowa szuka dna, złoto broni poziomu 3000 USD
Gospodarka światowa
S&P 500 jak na razie tylko potwierdza opór
Gospodarka światowa
Na Wall Street zaczęła się bessa