Chiny podnoszą stopę rezerwy obowiązkowej

Chiński bank centralny zdecydował, że podnosi od 18 stycznia stopę rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt. procentowego. Działania banku podyktowane są zamiarem schłodzenia szybko rozwijającej się gospodarki

Publikacja: 12.01.2010 13:00

Chiński bank centralny podwyższył we wtorek stopę rezerw obowiązkowych banków o 50 pkt bazowych

Chiński bank centralny podwyższył we wtorek stopę rezerw obowiązkowych banków o 50 pkt bazowych

Foto: AFP

Decyzja banku Chin spowodowała, że indeksy europejskich giełd pogłębiły spadki.

Stopa rezerw wzrośnie od 18 stycznia o 50 pkt bazowych, podał bank centralny Chin. Obecnie poziomy te wynoszą 15,5 oraz 13,5 proc. w zależności od wielkości instytucji finansowej. Jednak pierwsza od czerwca 2008 roku decyzja o zacieśnieniu polityki pieniężnej nie obejmie mniejszych banków.

- Decyzje te nie mają bezpośrednio wpłynąć na sytuację mniejszych banków. Nie obejmą one wielu małych instytucji finansowych, np. spółdzielczości wiejskiej - stwierdziła, cytowana przez agencję Bloomberg Jing Ulrich z hongkońskiego oddziału banku JP Morgan.

[link=http://www.parkiet.com/artykul/31,886565_Chiny_pedza_jak_szalone.html][srodtytul]Chiny pędzą jak szalone[/srodtytul][/link]

Chińscy pożyczkodawcy udzielili w pierwszych jedenastu miesiącach 2009 roku kredytów o rekordowej wartości 1,3 bln dolarów (9,21 bln juanów). Działania te umożliwiły utrzymanie poziomu wzrostu gospodarczego w obliczu spadającego w następstwie kryzysu eksportu.

- To bardzo silny sygnał dla inwestorów, który świadczy o tym, że chiński rząd nie lekceważy zagrożeń związanych z ogromną płynnością na rynkach – powiedział nam Christian Teglund Blaabjerg, główny strateg rynków akcji Saxo Banku. - Dzisiejsze wydarzenia świadczą o tym, że Chińczycy zdają sobie sprawę z ryzyka inflacyjnego i groźby wybuchu bańki spekulacyjnej na rynku akcji, w przypadku prowadzenia dotychczasowej polityki pieniężnej.

- Podwyżka ta wpisuje się w podobne, chociaż póki co sporadyczne działania, zmierzające do zaostrzenia polityki monetarnej podejmowane przez inne banki centralne. Rynki finansowe jeszcze je ignorują. Jednak już w drugiej połowie roku, gdy te procesy mogą przyśpieszyć, będzie to jedna z głównych przesłanek do realizacji zysków na giełdach i surowcach - komentuje Marcin R. Kiepas z X-Trade Borkers.

Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy