ETF to fundusze inwestycyjne, których jednostkami uczestnictwa można handlować na giełdzie. Zwykle ich notowania odzwierciedlać mają zmiany całych indeksów, umożliwiając inwestorom uzyskanie ekspozycji na wszystkie wchodzące w ich skład spółki bez konieczności kupowania wielu walorów.
SEC, odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, podejrzewa jednak, że inwestycje w te fundusze są wykorzystywane do maskowania transakcji z wykorzystaniem poufnych informacji.
Jedną z praktyk, jaką można w tym celu stosować, SEC określa jako ETF stripping, czyli obieranie ETF. Po zdobyciu przed szerokim rynkiem informacji, która po publikacji wpłynie zapewne na kurs akcji?danej spółki, trader może kupić certyfikat ETF oparty na indeksie, który ma w swym składzie tę spółkę, jednocześnie?dokonując krótkiej sprzedaży na pozostałych walorach z tego indeksu (polega ona na zbyciu papieru, którego się nie posiada, w celu odkupienia go po niższej cenie i zainkasowania różnicy).
Zamaskowanie tak nielegalnej transakcji praktycznie uniemożliwia SEC jej wykrycie. Zwykle Komisja wpada bowiem na trop insider tradingu, gdy zauważy, że tuż przed dużym skokiem kursu akcji danej spółki dokonano dużej operacji ich zakupu.