Mobius: hossa niezależna od Fedu

Nawet gdy Rezerwa Federalna zakończy ekstremalnie łagodną politykę pieniężną, hossa na światowych giełdach się utrzyma – prognozuje Mark Mobius, prezes towarzystwa funduszy Templeton

Aktualizacja: 25.02.2017 20:35 Publikacja: 29.04.2011 14:02

Mark Mobius, prezes towarzystwa funduszy Templeton

Mark Mobius, prezes towarzystwa funduszy Templeton

Foto: Bloomberg

- Mamy obecnie do czynienia z rynkiem byka, który się utrzyma – powiedział znany inwestor. – Oczywiście będzie dochodziło do korekt, ale krótkotrwałych. Konsumenci w Europie i Stanach Zjednoczonych znów zaczęli bowiem wydawać pieniądze – dodał w wywiadzie dla agencji Bloomberga.

Zdaniem Mobiusa, do podtrzymania hossy nie będzie potrzebna trzecia runda tzw. ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej w USA (QE), czyli skupu obligacji skarbowych przez Fed w celu obniżenia ich rentowności. Druga runda tego programu ma się zgodnie z planem zakończyć w połowie roku.

- Trzecia runda QE doprowadziłaby do większej niestabilności na rynkach – zauważył Mobius, wskazując na spowodowaną polityką Fedu deprecjację dolara.

Jak jednak dodał, dużą część pieniędzy, jakie banki otrzymały w zamian za odsprzedane Fedowi obligacje, wciąż nie została jeszcze przez nie wykorzystana. To powinno wspierać akcje kredytową w kolejnych miesiącach, napędzając ożywienie gospodarcze w USA i na świecie.

Motorami ożywienia gospodarczego będą również zdaniem Mobiusa inwestycje w krajach rozwijających się. – Wystarczy pomyśleć o Rosji czy Afryce, gdzie bogactwa mineralne zostały dotąd wykorzystane w niewielkim stopniu. W tych regionach musi powstać nowa infrastruktura, która pomoże eksploatować surowce i będzie służyła rosnącej populacji. Takim inwestycjom nie widać końca – powiedział zarządzający Templetona, uchodzący za eksperta ds. rynków wschodzących.

Według Mobiusa, hossę na światowych rynkach najlepiej da się wykorzystać inwestując w krajach BRIC, czyli Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach, oraz na tzw. rynkach granicznych, do których zalicza się m.in. kraje Afryki, Wietnam, Bangladesz i Pakistan.

Gospodarka światowa
Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street
Gospodarka światowa
Janusz Jankowiak: Trumpowska recepta dobrze się sprzedaje, choć jest chora
Gospodarka światowa
Piotr Kuczyński: Odpowiedź na cła Trumpa? UE ma potężną broń – podatek cyfrowy
Gospodarka światowa
Jak doradcy Trumpa wyliczyli cła odwetowe?
Gospodarka światowa
Cła Trumpa uderzyły w rynki. Będzie krach na Wall Street?