Mobius: hossa niezależna od Fedu

Nawet gdy Rezerwa Federalna zakończy ekstremalnie łagodną politykę pieniężną, hossa na światowych giełdach się utrzyma – prognozuje Mark Mobius, prezes towarzystwa funduszy Templeton

Aktualizacja: 25.02.2017 20:35 Publikacja: 29.04.2011 14:02

Mark Mobius, prezes towarzystwa funduszy Templeton

Mark Mobius, prezes towarzystwa funduszy Templeton

Foto: Bloomberg

- Mamy obecnie do czynienia z rynkiem byka, który się utrzyma – powiedział znany inwestor. – Oczywiście będzie dochodziło do korekt, ale krótkotrwałych. Konsumenci w Europie i Stanach Zjednoczonych znów zaczęli bowiem wydawać pieniądze – dodał w wywiadzie dla agencji Bloomberga.

Zdaniem Mobiusa, do podtrzymania hossy nie będzie potrzebna trzecia runda tzw. ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej w USA (QE), czyli skupu obligacji skarbowych przez Fed w celu obniżenia ich rentowności. Druga runda tego programu ma się zgodnie z planem zakończyć w połowie roku.

- Trzecia runda QE doprowadziłaby do większej niestabilności na rynkach – zauważył Mobius, wskazując na spowodowaną polityką Fedu deprecjację dolara.

Jak jednak dodał, dużą część pieniędzy, jakie banki otrzymały w zamian za odsprzedane Fedowi obligacje, wciąż nie została jeszcze przez nie wykorzystana. To powinno wspierać akcje kredytową w kolejnych miesiącach, napędzając ożywienie gospodarcze w USA i na świecie.

Motorami ożywienia gospodarczego będą również zdaniem Mobiusa inwestycje w krajach rozwijających się. – Wystarczy pomyśleć o Rosji czy Afryce, gdzie bogactwa mineralne zostały dotąd wykorzystane w niewielkim stopniu. W tych regionach musi powstać nowa infrastruktura, która pomoże eksploatować surowce i będzie służyła rosnącej populacji. Takim inwestycjom nie widać końca – powiedział zarządzający Templetona, uchodzący za eksperta ds. rynków wschodzących.

Według Mobiusa, hossę na światowych rynkach najlepiej da się wykorzystać inwestując w krajach BRIC, czyli Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach, oraz na tzw. rynkach granicznych, do których zalicza się m.in. kraje Afryki, Wietnam, Bangladesz i Pakistan.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd