Chrysler spłacił pomoc

Chrysler ogłosił o spłaceniu sześć lat przed terminem pomocy publicznej wraz z odsetkami, łącznie 7,665 mld dolarów

Aktualizacja: 25.02.2017 18:27 Publikacja: 25.05.2011 15:43

Chrysler spłacił pomoc

Foto: AFP

Koncern samochodowy z Detroit zwrócił rządowi USA 5,1 mld dolarów wraz z 865 mln dolarów opłat i odsetek, a także rządowej agencji Export Development Canada 1,7 mld również ze wszystkimi kosztami.

Wcześniej w maju Chrysler uzyskał z prywatnych pożyczek, z emisji papierów dłużnych i zasilenia kapitałowego przez głównego akcjonariusza, włoskiego Fiata, sumę 8,8 mld dolarów, aby mógł spłacić rządu USA i Kanady. Dzięki temu zaoszczędzi po 350 mln dolarów rocznie na odsetkach.

– Niecałe dwa lata temu zobowiązaliśmy się spłacić w całości podatników amerykańskich i kanadyjskich i dziś dotrzymaliśmy tego zobowiązania — oświadczył szef Chryslera i Fiata, Sergio Marchionne — Spłata pożyczek wraz z inwestycjami społeczności finansowej w nasze pakiety refinansowania są nowym krokiem w powrocie firmy do pozycji konkurenta w globalnym sektorze motoryzacji. Zmieniamy wizerunek i istotę naszej firmy, odzyskujemy też zaufanie w społeczeństwie — dodał Włoch.

Spłata pomocy zapewni koncernowi większą swobodę działania i pozwoli zacieśnić współpracę i powiązania kapitałowe z Fiatem.

Prezydent USA Barack Obama uznał spłatę pomocy za znaczący krok milowy dla firmy i dla ludzi zależnych od branży samochodowej.

Także Kanada mająca trzy fabryki Chryslera i 8 tys. pracowników przyklasnęła temu posunięciu. — To istotny krok naprzód w odradzaniu się Chryslera, podkreśla też stałe umacnianie się sektora motoryzacji w Ameryce Płn. — stwierdził minister finansów Jim Flaherty.

Resort finansów USA odzyskał łącznie 10,6 mld dolarów pomocy z odsetkami, udzielonej w 2009 r. w ramach rządowego programu TARP dla firm zagrożonych bankructwem Władze USA mają w koncernie 6,6 proc., a kanadyjskie 1,7 proc.

Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek