Chrysler spłacił pomoc

Chrysler ogłosił o spłaceniu sześć lat przed terminem pomocy publicznej wraz z odsetkami, łącznie 7,665 mld dolarów

Aktualizacja: 25.02.2017 18:27 Publikacja: 25.05.2011 15:43

Chrysler spłacił pomoc

Foto: AFP

Koncern samochodowy z Detroit zwrócił rządowi USA 5,1 mld dolarów wraz z 865 mln dolarów opłat i odsetek, a także rządowej agencji Export Development Canada 1,7 mld również ze wszystkimi kosztami.

Wcześniej w maju Chrysler uzyskał z prywatnych pożyczek, z emisji papierów dłużnych i zasilenia kapitałowego przez głównego akcjonariusza, włoskiego Fiata, sumę 8,8 mld dolarów, aby mógł spłacić rządu USA i Kanady. Dzięki temu zaoszczędzi po 350 mln dolarów rocznie na odsetkach.

– Niecałe dwa lata temu zobowiązaliśmy się spłacić w całości podatników amerykańskich i kanadyjskich i dziś dotrzymaliśmy tego zobowiązania — oświadczył szef Chryslera i Fiata, Sergio Marchionne — Spłata pożyczek wraz z inwestycjami społeczności finansowej w nasze pakiety refinansowania są nowym krokiem w powrocie firmy do pozycji konkurenta w globalnym sektorze motoryzacji. Zmieniamy wizerunek i istotę naszej firmy, odzyskujemy też zaufanie w społeczeństwie — dodał Włoch.

Spłata pomocy zapewni koncernowi większą swobodę działania i pozwoli zacieśnić współpracę i powiązania kapitałowe z Fiatem.

Prezydent USA Barack Obama uznał spłatę pomocy za znaczący krok milowy dla firmy i dla ludzi zależnych od branży samochodowej.

Także Kanada mająca trzy fabryki Chryslera i 8 tys. pracowników przyklasnęła temu posunięciu. — To istotny krok naprzód w odradzaniu się Chryslera, podkreśla też stałe umacnianie się sektora motoryzacji w Ameryce Płn. — stwierdził minister finansów Jim Flaherty.

Resort finansów USA odzyskał łącznie 10,6 mld dolarów pomocy z odsetkami, udzielonej w 2009 r. w ramach rządowego programu TARP dla firm zagrożonych bankructwem Władze USA mają w koncernie 6,6 proc., a kanadyjskie 1,7 proc.

Gospodarka światowa
Zaskakujące cięcie stóp w Chinach
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka światowa
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Gospodarka światowa
Panika i otrzeźwienie. UE przechodzi do asertywności w handlu z Chinami
Gospodarka światowa
Bretton Woods nie jest tylko kwestią historyczną
Gospodarka światowa
Joe Biden poza wyścigiem o Biały Dom. Oto jak zareagują rynki
Gospodarka światowa
Joe Biden zrezygnował z kandydowania na urząd prezydenta