Google sięga po filmy telewizyjne

Google stara się o zakup serwisu Hulu. To krok w stronę udostępniania przez tę firmę w sieci filmów na życzenie

Aktualizacja: 25.02.2017 13:28 Publikacja: 05.07.2011 17:19

Google sięga po filmy telewizyjne

Foto: AFP

Kalifornijski gigant znalazł się wśród 12. przedsiębiorstw chętnych na zakup Hulu.com, jednego z największych serwisów udostępniających filmy przez Internet. Jeśli Google'owi, który jest też w posiadaniu serwisu Youtube, uda się przejąć Hulu, stanie się potentatem w tej dziedzinie.

Hulu to nie byle jaki kąsek. Serwis, będący własnością korporacji Walta Disneya, News i Comcast, oferuje częściowo płatny streaming filmów i programów telewizyjnych wyprodukowanych przez stacje ABC, Fox i NBC. Obejmuje to usługę udostępniania filmów na życzenie przez Internet, czyli Video on Demand (e-VOD).

W kwietniu Hulu miał 27,5 mln użytkowników. Jak zapowiedział Jason Kilar, dyrektor generalny firmy, do końca roku chce ona zgromadzić milion użytkowników płatnych (na razie w obrębie USA) i osiągnąć prawie 500 mln dolarów przychodu, czyli o 263 mln dolarów więcej niż w przed rokiem.

Zakup Hulu załatałby lukę w działalności Google'a, jaką stanowią internetowe usługi telewizyjne. Zapowiedziana na ten rok premiera platformy Google TV (systemu udostępniającego zasoby sieciowe w telewizorze) opóźnia się ze względu na blokadę stworzoną przez nadawców filmowych, którzy nie chcą udostępniać gigantowi swoich filmów i programów.

Przyczyną tego jest spór o udostępnianie przez Google'a pirackich materiałów w serwisie Youtube mającym już niemal pół miliarda użytkowników. Sęk w tym, że nie jest oczywiste, czy gigant po zakupie serwisu Hulu mógłby nadal korzystać z jego zasobów. Najprawdopodobniej musiałby się od nowa starać o zakup praw autorskich do publikowanych w serwisie materiałów.

Na razie między Hulu i Googlem trwa zimna wojna. Użytkownicy tego pierwszego mogą z prywatnych komputerów za darmo (ale po obejrzeniu reklam) oglądać najnowsze programy telewizyjne, jednak nie uzyskają do nich dostępu przez Google TV.

Ewentualny zakup Hulu przez Google'a miałaby znaczenie i dla polskich internautów. Jak podaje raport IAB Polska oraz Interaktywnie.com, 26 proc. z nich korzysta z serwisów e-VOD, a 95 proc. użytkowników ogląda w sieci materiały wideo. Co czwarty polski internauta deklaruje, że ogląda w sieci filmy pełnometrażowe - te legalne, udostępniane przez serwisy e-VOD.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd