EBC znów reanimuje strefę euro

Popyt banków ze strefy euro na trzyletnie pożyczki z EBC sięgnął na dzisiejszej aukcji 529 mld euro. Przebił zarówno prognozy ekonomistów, jak i rezultaty podobnej aukcji w grudniu. Ale kolejnej okazji na takie finansowanie banki zapewne nie będą już miały.

Aktualizacja: 17.02.2017 01:50 Publikacja: 29.02.2012 11:46

EBC znów reanimuje strefę euro

Foto: Bloomberg

W grudniu, gdy EBC po raz pierwszy w historii udzielał pożyczek na trzy lata, 523 banki zadłużyły się we frankfurckiej instytucji na 489 mld euro. Ekonomiści spodziewali się, że dzisiaj popyt na pożyczki z EBC sięgnie około 470 mld euro. Zainteresowanie okazało się jednak sporo większe. Z aukcji, oficjalnie nazywanej operacją długoterminowego refinasowania (LTRO), skorzystało aż 800 instytucji.

- Najbardziej zaskakująca jest właśnie liczba banków, które uczestniczyły w aukcji, bo sugeruje ona, że po pieniądze do EBC zgłosiło się też wiele małych instytucji, które przypuszczalnie wpompują je w gospodarkę – ocenił Laurent Fransolet, główny strateg ds. instrumentów dłużnych w Barclays Capital. – Dlatego wpływ drugiej LTRO na gospodarkę może być większy, niż pierwszej – dodał.

Oceniając skuteczność grudniowej aukcji trzyletnich pożyczek, prezes Mario Draghi powiedział w styczniu, że zapobiegła ona poważnemu załamaniu kredytowemu. Nie sprawiła jednak, że banki zalały gospodarkę strefy euro kredytem. Ostatnie dane EBC pokazują, że podaż kredytu dla sektora prywatnego w strefie euro zwiększyła się w styczniu o 1,1 proc. rok do roku, po wzroście o 1 proc. w grudniu. Średnio w historii eurolandu podaż kredytu zwiększała się jednak w tempie niemal 7 proc. rocznie.

Dlatego nie wszyscy ekonomiści wierzą, że LTRO to panacea na problemy gospodarcze strefy euro. – Druga aukcja trzyletnich pożyczek z EBC będzie stanowiła dalsze, istotne wsparcie dla wycieńczonego sektora bankowego eurolandu. Ale nadzieje, że zażegna ona także kryzys fiskalny i tchnie życie w gospodarkę tego regionu, są zapewne płonne – oceniła Jennifer McKeown z Capital Economics.

- Niewykluczone, że minie trochę czasu, zanim banki zaczną wykorzystywać pieniądze z EBC do zwiększenia akcji kredytowej. Ale sondaż EBC, przeprowadzony już po zapowiedzi LTRO, sugerował, że banki raczej zamierzają zaostrzać kryteria udzielania kredytów. Biorąc pod uwagę to, że gospodarka eurolandu osuwa się w recesję, trudno się dziwić ich ostrożności – wyjaśniła ekonomistka.

Bez wątpienia działania EBC mają jednak wpływ na rynki finansowe. Pierwsza LTRO była wymieniana wśród głównych źródeł tegorocznych zwyżek na europejskich giełdach. Przyczyniła się też do spadku rentowności obligacji zadłużonych państw eurolandu, które banki kupują za pożyczone z EBC pieniądze, oraz stopy Euribor 3M, czyli oprocentowania trzymiesięcznych pożyczek na rynku międzybankowym.

Na dzisiejszą LTRO rynki nie reagują jednak jednoznacznie. Po komunikacie EBC na temat popytu na trzyletnie pożyczki, europejskie indeksy giełdowe ograniczyły zwyżki. Euro, które od połowy lutego umacniało się wobec dolara, gwałtownie się zaś osłabiło. Część analityków komentuje, że inwestorzy zareagowali zgodnie z zasadą „kupuj plotki, sprzedawaj fakty".

Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Październik na minusie. W czwartek Wall Street pogrążona przez Big Tech
Gospodarka światowa
Rośnie zaufanie amerykańskich konsumentów