Dlaczego giełda w Stambule radzi sobie lepiej niż warszawska?

BIST 100, główny indeks giełdy w Stambule, okazał się w tym roku zadziwiająco odporny na wstrząsy polityczne. Radzi sobie lepiej niż WIG20. To może być jednak tylko cisza przed burzą.

Publikacja: 04.11.2019 14:22

Wiceprezydent USA Mike Pence (z lewej) z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem po wynegocj

Wiceprezydent USA Mike Pence (z lewej) z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem po wynegocjowaniu rozejmu w Syrii. To porozumienie nie usunęło groźby nałożenia sankcji na Turcję (do których dąży Kongres USA wbrew prezydentowi Trumpowi). Sankcje są natomiast sporym niebezpieczeństwem dla tureckich akcji i dla liry.

Foto: AFP

BIST 100 zyskał od początku roku ponad 8 proc. Na pierwszy rzut oka to wynik bardzo skromny. Od dołka z maja indeks ten skoczył jednak o 18,5 proc. Niewiele więc mu brakuje do wejścia w hossę. To zadziwiające, jeśli bierzemy pod uwagę to, jak wiele Turcja ma „złej prasy". W tym roku rynek turecki musiał się mierzyć z wyborami, które utwierdziły władzę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, z obawami, że Erdogan zacznie mocniej ingerować w politykę pieniężną (co się spełniło), a także z turecką inwazją na północną Syrię i groźbą amerykańskich sankcji. Pod presją była też turecka waluta. Lira straciła wobec dolara od początku roku blisko 8 proc. W sierpniu, w czasie „błyskawicznego krachu", kurs dochodził nawet do 6,47 liry za 1 dolara, czyli poziomu z kryzysowego lata 2018 r. Później się jednak nieco ustabilizował. W połowie zeszłego tygodnia za 1 USD płacono 5,75 liry, co było poziomem podobnym jak przed październikową inwazją na syryjski Kurdystan. Od dołka z maja lira zyskała 8 proc. Do tej aprecjacji doszło, choć Bank Centralny Republiki Turcji od lipca (czyli od momentu, gdy Erdogan wymienił jego prezesa) obciął swoją główną stopę procentową o łącznie 10 pkt proc. Może więc Turcja przyciąga inwestorów swoimi wynikami gospodarczymi? Raczej nie. Średnia prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga mówi, że PKB spadnie w tym roku 0,6 proc. Mimo to turecki rynek akcji radzi sobie w tym roku z jakichś powodów lepiej niż na przykład polski...

Oznaki poprawy?

– Lira i tureckie aktywa korzystały w ostatnim czasie na napływie kapitału do gospodarek wschodzących wynikającym z globalnych tendencji i poszukiwania wysokich stóp zwrotu. Napływ ten był jednak słabszy niż w przypadku Rosji czy Afryki Południowej. Pokazuje to, że inwestorzy pozostają świadomi problemów i ryzyk – mówi „Parkietowi" Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.

Świadomość problemów nie wyklucza jednak dostrzegania przez inwestorów pewnych oznak poprawy. Doceniają oni to, że Turcja wyszła w drugim kwartale z technicznej recesji, mimo że rząd zmniejszył fiskalną stymulację. Wygląda też na to, że przyszły rok może być lepszy dla gospodarki tureckiej. Średnia prognoz analityków mówi o wzroście PKB wynoszącym 2,3 proc., a Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się 3 proc. Cieszyć może również hamowanie inflacji. We wrześniu wynosiła ona już „tylko" 9,3 proc. Było to co prawda związane z kursem liry (a ten efekt bazowy osłabnie w nadchodzących miesiącach), ale prognozy dla inflacji na koniec roku są rewidowane w dół. Bank centralny w sierpniu ściął swoje przewidywania z 14,6 proc. do 13,9 proc. To stało się argumentem za luzowaniem polityki pieniężnej. – Na kolejne mocne cięcie stóp procentowych pozwala szybsza, niż zakładał bank centralny, dezinflacja. Władze monetarne wykorzystały ją do silniejszego ruchu, ale w rezultacie mniej prawdopodobne staje się łagodzenie na grudniowym posiedzeniu – wskazuje Sawicki.

Czekając na wstrząsy

Największe zagrożenia dla rynku tureckiego są związane głównie z polityką zagraniczną prezydenta Erdogana i reakcją na nią innych państw. Widzieliśmy to już przy okazji ostatniego kryzysu związanego z inwazją na północną Syrię. Zaczął się on do tego, że Erdogan uzyskał 6 października, podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem, zgodę na ofensywę przeciwko kurdyjskim milicjom na północy Syrii. Trump dał ją, bo prawdopodobnie uważa, że nie ma już dłużej sensu trzymać amerykańskich wojsk na tych obszarach i mieszać się do konfliktu, w którym USA nie mają żadnego interesu. (Chciał wyprowadzić wojska z Syrii już w grudniu zeszłego roku, ale spotkał się z oporem Pentagonu. To, że taki odwrót kiedyś nastąpi sugerowała też wcześniej administracja Obamy.) Turecka ofensywa wywołała jednak gniew sporej części amerykańskiego establishmentu – zarówno republikanów, jak i demokratów. Trump pod tą presją zagroził więc nałożeniem na Turcję sankcji, które „zniszczą jej gospodarkę". Zdecydował się jednak na sankcje, które w niewielkim stopniu biły w ten kraj – podwyżkę cła na stal do 50 proc. (Turcja sprzedaje niewiele stali w USA) oraz wstrzymanie rozmów o umowie o wolnym handlu (te negocjacje i tak nie posuwały się znacząco do przodu). Później wysłał do Ankary wiceprezydenta Mike'a Pence'a, który wynegocjował z Erdoganem porozumienie rozejmowe w dużej mierze zadowalające Turcję. Po tym, gdy rozejm wszedł w życie, Trump cofnął nałożone kilka dni wcześniej sankcje.

O ile jednak amerykański prezydent nie chce specjalnie karać Turcji, o tyle spora część amerykańskiego establishmentu jest gotowa zaszkodzić władzom w Ankarze. We wtorek Izba Reprezentantów przytłaczającą większością głosów (400 do 16) przyjęła ustawę o sankcjach przeciwko Turcji. Przewiduje ona, że jeśli Ankara będzie łamała rozejm, to tureccy oficjele zostaną objęci zakazem wjazdu do USA, tureckiej armii zostanie ograniczona możliwość zakupów amerykańskiego uzbrojenia, a sankcjami zostanie też dotknięty państwowy pożyczkodawca Halkbank. Ustawa ta będzie przedmiotem debaty w Senacie. W grze jest też konkurencyjny projekt ustawy o sankcjach złożony przez republikańskiego senatora Lindseya Grahama, przewidujący m.in. restrykcje przeciwko tureckim spółkom energetycznym i sankcje na turecki państwowy dług. Problemem we wzajemnych relacjach może być też choćby to, że nowym prezesem giełdy w Stambule został Hakkan Atilla, bankier, który wcześniej przebywał w amerykańskim areszcie za łamanie sankcji nałożonych na Iran. Oczywiście ewentualne amerykańskie sankcje jedynie sprowokują Turcję do dalszego zacieśniania relacji z Rosją, Chinami oraz Iranem.

– Wraz z dalszym przestawianiem przez prezydenta Erdogana tureckiej polityki zagranicznej z dala od kierunku zachodniego będą prawdopodobnie dawały o sobie znać ważne długoterminowe skutki tego dla gospodarki. Pogarszające się relacje polityczne niszczą bowiem stosunki gospodarcze. Inwestorzy zagraniczni będą prawdopodobnie bardziej ostrożni, lokując pieniądze w Turcji. Volkswagen Group ostatnio odłożyła plany budowy nowej fabryki samochodów w Turcji ze względu na wkroczenie tureckich wojsk do Syrii. Słabsze inwestycje zagraniczne sprawią, że Turcji będzie trudniej finansować deficyt na rachunku obrotów bieżących, zaszkodzi to także perspektywom jej wzrostu gospodarczego – uważa Liam Peach, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

GG Parkiet

– W ostatnich pięciu latach euro zyskało do tureckiej liry około 130 proc., a dolar około 160 proc. Rynek wcześniej dyskontował już tragedię ekonomiczną w Turcji. Owszem, wojna to kolejny jakże istotny czynnik, ale na lirze doświadczyliśmy w ubiegłym roku prawdziwego krachu. W okresie bezpośrednio po krachu krótkoterminowe ruchy cen aktywów są często gwałtowne, niezrozumiałe i przeczą temu, co wydaje się logiczne w danym momencie. W tym kontekście warto spojrzeć na historyczne notowania rubla i głównych rosyjskich indeksów. Po krachach krótkoterminowe reakcje inwestorów odzwierciedlone w zwyżkach i spadkach rubla oraz kursów rosyjskich akcji często dawały fałszywe sygnały co do przyszłej kondycji gospodarki – przypomina w rozmowie z „Parkietem" Łukasz Wardyn, dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets.

– Wiszące w powietrzu sankcje, do których dąży Izba Reprezentantów i które mają szanse uzyskać poparcie w Senacie, to w tej chwili główne zagrożenie. W naszej ocenie istnieje bardzo wysokie ryzyko schłodzenia globalnych nastrojów inwestycyjnych. W takim scenariuszu lira i tureckie aktywa będą cechowały się relatywną słabością wynikającą z wrażliwości gospodarki , potężnych nierównowag oraz ryzyk geopolitycznych – mówi Sawicki.

GG Parkiet

– Od kilkunastu miesięcy główny turecki indeks porusza się w trendzie horyzontalnym. Nie powinno się analizować cen tamtejszych akcji bez kontekstu wysokiej inflacji. Ta zje przecież kilkanaście procent wartości tureckich aktywów w tym roku i w latach kolejnych. Główne tureckie indeksy akcji nie są więc dobrymi wyznacznikami sytuacji ekonomicznej. Turcja powoli wychodzi z recesji, a wyniki gospodarki są nadal bardzo słabe. Szczególnie istotne jest, że poziom bezrobocia utrzymuje się blisko historycznych szczytów. Część analityków oczekuje dalszego spadku inflacji do końca roku. Krótkoterminowo to może dać przestrzeń nawet do kolejnej obniżki stóp procentowych. Będę zdziwiony, jeżeli rynek nie skarci tureckiej liry w przypadku dalszych obniżek stóp procentowych i kontynuacji konfliktu zbrojnego – dodaje Wardyn.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz