Akcje Nomury straciły w poniedziałek na giełdzie w Tokio aż 16 proc., po tym jak bank ten ogłosił, że może ponieść nawet 2 mld USD strat ze względu na ekspozycję na „amerykańskiego klienta". Również Credit Suisse podał, że może ponieść poważną stratę na transakcjach z „amerykańskim funduszem" – w efekcie papiery banku staniały w trakcie poniedziałkowej sesji o 14 proc. Zdaniem Credit Suisse poszkodowane mogą być też inne banki. Według agencji Bloomberg Goldman Sachs informował klientów, że może ponieść „niematerialną" stratę, ale wcześniej zdołał się zabezpieczyć. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że funduszem, przez który banki mogą ponieść straty, jest Archegos Capital Management.
Jest to nowojorski fundusz należący do Billa Hwanga, byłego analityka firmy Tiger Management. Miał on duże pozycje na akcjach amerykańskiego koncernu medialnego ViacomCBS. Gdy we wtorek i środę akcje ViacomCBS gwałtownie tąpnęły w notowaniach (w reakcji na ogłoszenie przez koncern, że chce wyemitować nowe akcje za 3 mld USD), Archegos musiał się zmierzyć z margin call, czyli wezwaniem do uzupełnienia depozytów zabezpieczających transakcje. Zaczął więc sprzedawać duże pakiety akcji chińskich spółek technologicznych i amerykańskich firm z branży medialnej. Według doniesień CNBC zmusiły go do tego: Credit Suisse, Morgan Stanley, Goldman Sachs i Deutsche Bank. Wyprzedaż sięgnęła około 20 mld USD. Przyczyniło się to do przeceny akcji ViacomCBS w zeszłym tygodniu o ponad 50 proc. W przypadku Discovery (właściciela TVN) kurs zjechał o 45 proc., chińskiego koncernu Tencent o 33 proc., a Baidu – o 18 proc.
„Historia z Archegos obejmuje klasyczną mieszankę ogromnego lewara, skoncentrowanych pozycji, pokrycia derywatami, wymuszonego delewarowania i wyprzedaży z dużą przeceną. Ból odczuwają jak na razie jedynie niektóre spółki. Co się będzie działo dalej, zależy od dalszej wyprzedaży oraz kanałów, jakimi wstrząs może się rozlewać po rynku" – zatweetował Mohamed el-Erian, doradca ekonomiczny Allianza i rynkowy guru.
Wyprzedaż związana z funduszem Archegos w poniedziałek ograniczyła się przede wszystkim do uwikłanych w sprawę instytucji. Amerykańskie indeksy lekko spadały na początku sesji. Niemiecki DAX ustanowił rekord, mimo że akcje Deutsche Banku traciły 5 proc. w ciągu sesji.
Bill Hwang, właściciel Archegos Capital Management, był wcześniej m.in. zarządzającym funduszu Tiger Asia Management. W 2012 r. poszedł na ugodę z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie o insider trading. Dotyczyła ona też handlu akcjami na giełdzie w Hongkongu. Tiger Asia Management musiał zapłacić 44 mln USD grzywny oraz zwrócić 16 mln USD uzyskanych dzięki insider tradingowi. HK