Widmo wojny mocno ciąży rosyjskim i ukraińskim aktywom

Środowe odbicie na giełdzie moskiewskiej nie zmienia faktu, że indeks MOEX jest na krawędzi bessy. Ewentualne zaostrzenie konfliktu może skłonić inwestorów do silnej wyprzedaży, a jego złagodzenie do dużych zwyżek.

Publikacja: 20.01.2022 05:05

Widmo wojny mocno ciąży rosyjskim i ukraińskim aktywom

Foto: Adobestock

MOEX, indeks giełdy moskiewskiej, rósł podczas środowej sesji o ponad 4,5 proc. Ciągnęły go w górę m.in. akcje Gazpromu, które zyskiwały po południu prawie 6 proc. Do tak silnych zwyżek na giełdzie rosyjskiej przyczynił się wzrost cen ropy Brent do prawie 89 USD za baryłkę, czyli do najwyższego poziomu od ponad siedmiu lat. Rosyjskie akcje odrobiły jednak w środę tylko część strat poniesionych w ostatnich dniach. MOEX stracił podczas czterech poprzednich sesji aż 13 proc. W środę po południu był o 8 proc. niżej niż na koniec 2021 r. i o prawie 20 proc. niżej niż w szczycie z października. Moskiewski rynek akcji jest więc na krawędzi bessy. W dużym stopniu przyczyniły się do tego obawy inwestorów przed inwazją na Ukrainę.

Scenariusze ryzyka

– Odbicie na rosyjskim rynku akcji to głównie skutek tego, że część inwestorów chce odblokować zyski z krótkich pozycji. Tymczasem nie doszło do zmian w relacjach Rosji z państwami Zachodu, które potencjalnie prowadziłyby do zmniejszenia ryzyka geopolitycznego. Wyprzedaż na rynku rosyjskim może zostać wznowiona w każdym momencie – twierdzi Bogdan Zwaricz, główny analityk w Banki.ru.

Foto: GG Parkiet

Pod presją w ostatnich tygodniach znalazł się również rubel i rosyjskie obligacje. O ile w środę rosyjska waluta umacniała się o 0,7 proc. wobec dolara, a jej kurs wrócił w okolicę 76 rubli za 1 USD, to od października straciła blisko 8 proc. Jej kurs był w ostatnich dniach najsłabszy od kwietnia. Tymczasem według indeksów Bloomberga rosyjskie obligacje denominowane w rublach przyniosły od początku roku ponad 5 proc. strat inwestorom. Ich rentowność skoczyła w ciągu tygodnia o 1 pkt proc., do 9,5 proc., najwyższego poziomu od 2016 r. Zawirowania rynkowe skłoniły rosyjski resort finansów do odwołania aukcji długu zaplanowanej na środę. Według danych Banku Rosji w listopadzie i w grudniu inwestorzy zagraniczni pozbyli się rosyjskich obligacji wartych 214 mld rubli (2,8 mld USD lub 11,2 mld zł) i akcji za 238 mld rubli.

– Prawdopodobieństwo konfliktu lub sankcji rośnie w oczach rynku. O ile ryzyko geopolityczne jest już w pewnym stopniu uwzględnione w cenach rosyjskich aktywów, to jest prawdopodobne, że w scenariuszu konfliktu rubel może stracić 15–20 proc., a rentowności rosyjskich obligacji mogą skoczyć o 200–300 pkt baz. – uważa Paul Greer, zarządzający w Fidelity International.

Foto: GG Parkiet

Analitycy Morgan Stanley prognozują, że jeśli dojdzie do zaostrzenia konfliktu między Rosją a Ukrainą, to akcje z indeksu MSCI Russia mogą stracić nawet 27 proc. Jeżeli jednak konflikt zostanie poważnie złagodzony, to mają one potencjał do wzrostu nawet o 55 proc. Za takim wzrostem przemawia choćby bardzo wysoka stopa dywidendy dla tego indeksu wynosząca aż 16 proc.

Zagrożenie bankructwem

Groźba rosyjskiej inwazji bardzo mocno dotyka też aktywów ukraińskich. Indeks WIG-Ukraine tracił w środę ponad 4,5 proc. W ciągu pięciu sesji zniżkował o 10 proc., a od szczytu z października spadł o 21,5 proc. Znalazł się najniżej od maja 2021 r. Hrywna straciła od początku roku ponad 4 proc. wobec dolara, co czyni ją w tym okresie najgorszą walutą na świecie. Kurs sięgał w środę 28,4 hrywien za 1 USD. Znalazł się on najwyżej od jesieni 2020 r. Mocno wyprzedawany jest również ukraiński dług. Różnica między rentownościami ukraińskich oraz amerykańskich obligacji mierzona przez indeks JPMorgan EMBI Global Diversified przekroczyła niedawno 1000 pkt baz. Spread ten jest powyżej tego poziomu w przypadku takich pogrążonych w kryzysach zadłużeniowych krajów jak Liban, Sri Lanka czy Ghana.

– Naszym zdaniem rynki zbyt wysoko wyceniają ryzyko inwazji oraz bankructwa. Rentowności sugerują 20-proc. prawdopodobieństwo niewypłacalności, ale wciąż są możliwe lepsze scenariusze dla Ukrainy – wskazuje Tatiana Orlova, ekonomistka firmy Oxford Economics.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle