Są nowe dane GUS o PKB Polski. W 2023 r. gospodarka była na krawędzi recesji

W 2023 r. PKB Polski urósł o 0,1 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Tym samym zrewidował w dół poprzedni odczyt 0,2 proc. Ścięto też dane o aktywności gospodarczej w 2022 r. – nasz PKB urósł wtedy o 5,3 proc., a nie o 5,6 proc.

Publikacja: 10.10.2024 11:36

Są nowe dane GUS o PKB Polski. W 2023 r. gospodarka była na krawędzi recesji

Foto: Adobe Stock

O tym, że rok 2023 r. nie był udany dla polskiej gospodarki, wiadomo nie od dziś. Wcześniejszy, kwietniowy odczyt Głównego Urzędu Statystycznego wskazywał, że PKB Polski urósł wtedy tylko o 0,2 proc. rok do roku. Teraz okazało się, że było jeszcze słabiej. GUS przedstawił w czwartek zrewidowane dane, z których wynika, że nasza gospodarka urosła realnie tylko o 0,1 proc. Nie licząc pandemicznego 2020 r., z 2-procentową recesją, 2023 r. był najsłabszym dla polskiej gospodarki w XXI wieku.

GUS obniżył także szacunek PKB Polski za 2022 r., acz ten pozostaje wysoki. Najnowsze dane wskazują, że polska gospodarka urosła wówczas o 5,3 proc., a nie o 5,6 proc., jak wynikało z kwietniowego odczytu. Co ciekawe, wówczas GUS podniósł go z wcześniejszego poziomu... 5,3 proc. 

Rewizje danych o PKB nawet kilka lat wstecz są standardową praktyką GUS, wynikającą przede wszystkim z uwzględnienia pełniejszych danych z różnych źródeł. Jak wyjaśnia urząd, tym razem dotyczyły one m.in. finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego i rachunku sektora instytucji rządowych i samorządowych. 

Analizując dane głębiej, według najnowszego szacunku, w 2023 r. dynamika inwestycji była w Polsce nieco mniej imponująca niż wynikało z kwietniowych danych (wzrost o 12,6 proc. rok do roku, a nie o 13,1 proc.). To odbicie było spowodowane głównie wzmożeniem wynikającym z końca okresu rozliczeń dla perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Mocniejszy był zaś wzrost spożycia publicznego (o 4 proc. rok do roku vs. 2,8 proc. według kwietniowego szacunku), a spadek spożycia prywatnego niższy (o 0,3 proc., a nie o 1 proc.). Eksport netto urósł zaś mniej od wcześniejszego szacunku.

Jeśli chodzi o rewizję w dół szacunku dynamiki PKB Polski w 2022 r. z 5,6 proc. do 5,3 proc., to wynika ona m.in. z niższego wzrostu popytu inwestycyjnego.

W 2024 r. PKB Polski solidnie urośnie

W 2024 r. polska gospodarka powróciła na ścieżkę silniejszego wzrostu – w pierwszym kwartale urosła o 2 proc. rok do roku, w drugim o 3,2 proc. Motorem napędowym pozostaje popyt krajowy. Najnowszy konsensus prognoz ekonomistów według ankiety „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wskazuje, że w całym 2024 r. PKB Polski urośnie o 3 proc. rok do roku. Przewidywania wahają się pomiędzy 2,8 a 3,5 proc. 

W 2025 r. polska gospodarka powinna urosnąć jeszcze mocniej – obecnie konsensus prognoz Bloomberga wskazuje na 3,6 proc. Ten wzrost mamy zawdzięczać w dużej mierze ożywieniu w inwestycjach współfinansowanych ze środków unijnych (Funduszu Odbudowy) i nowego budżetu.

Gospodarka krajowa
PIE: Polska gospodarka odczuje amerykańskie cła, ale niezbyt boleśnie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
„Zabolałoby trochę, ale nie mocno”. Jak cła mogą uderzyć w Polskę?
Gospodarka krajowa
„Przemysł powoli budzi się z zimowego snu”. Są nowe dane o PMI dla Polski
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 50,7 pkt w marcu; konsensus: 50,9 pkt
Gospodarka krajowa
Rada Polityki Pieniężnej zbiera się ws. stóp procentowych. Przełom coraz bliżej?