Inflacja daje zielone światło, by ciąć stopy

Wzrost cen w lipcu okazał się trochę mniejszy, niż oczekiwano. To dobra wiadomość dla rynków.

Publikacja: 16.08.2024 06:00

Inflacja daje zielone światło, by ciąć stopy

Foto: Adobe Stock

Inflacja konsumencka w USA wyhamowała z 3 proc. w czerwcu do 2,9 proc. w lipcu. Ekonomiści prognozowali, że pozostanie ona na czerwcowym poziomie. Ceny wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc., co było zgodne z prognozami. Zbieżna z oczekiwaniami była również inflacja bazowa – czyli nieobejmująca cen żywności, paliw i energii. W ujęciu rocznym wyhamowała z 3,3 proc. do 3,2 proc., a licząc miesiąc do miesiąca, wyniosła 0,2 proc. Inwestorzy mogli więc odetchnąć z ulgą. Odczyt inflacji zbliżony do prognoz nie jest bowiem przeszkodą dla tego, by Fed we wrześniu zaczął ciąć stopy procentowe.

– Presja cenowa w gospodarce Stanów Zjednoczonych ostatni raz była słabsza niż obecnie wiosną 2021 r. Najświeższe dane zdecydowanie nie staną Rezerwie Federalnej na drodze szybkiego rozpoczęcia obniżek stóp procentowych z najwyższego od przeszło dwóch dekad przedziału 5,25–5,50 proc. Luzowanie staje się konieczne w obliczu postępującego pogorszenia kondycji rynku pracy. Stopa bezrobocia w lipcu wzrosła do 4,3 proc. i od cyklicznego minimum odbiega już o 0,9 pkt proc. – twierdzi Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Czytaj więcej

PKB rośnie, ale ceny konsumpcyjne też

Rynek kontraktów terminowych już od kilku tygodni szacował prawdopodobieństwo wrześniowego cięcia stóp w USA na 100 proc. Barometr CME FedWatch pokazywał w środę, po odczycie danych o inflacji, że prawdopodobieństwo obniżki 18 września głównej stopy o 25 pb. wynosi 60,5 proc., a o 50 pb. sięga 39,5 proc. Rynek spodziewa się też cięć w listopadzie i w grudniu. CME FedWatch wskazuje, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem (ocenianym na 44 proc.) jest ścięcie głównej stopy do końca roku łącznie o 100 pb. Kolejne sygnały z gospodarki USA mogą jednak wpływać na zmianę tych oczekiwań.

– Co prawda najnowszy odczyt inflacji konsumenckiej jest kolejnym, przekonującym argumentem na korzyść bardziej luźnej polityki pieniężnej, ale spodziewamy się, że rynki będą bardzo wrażliwe na odczyty danych gospodarczych, aż wrześniowa obniżka stóp będzie całkowicie przesądzona – uważa Richard Flynn, dyrektor generalny w Charles Schwab UK.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł