Zaskakujące dane dla Polski. Karuzela z przejęciami zaczęła hamować

Mimo tegorocznego ożywienia gospodarczego i trwającej w wielu sektorach konsolidacji liczba transakcji zrealizowanych w ostatnich trzech miesiącach jest niższa rok do roku i kwartał do kwartału. Jakie będzie drugie półrocze?

Publikacja: 11.07.2024 06:00

Zaskakujące dane dla Polski. Karuzela z przejęciami zaczęła hamować

Foto: Adobe Stock

W II kwartale 2024 r. odnotowano 82 transakcje, czyli o 14 mniej niż rok wcześniej – wynika z raportu Fordaty i Navigatora.

Trend się nie zmieni

Najnowsze dane są istotnie niższe od średniej obserwowanej w ostatnich kwartałach. Jest to również pierwszy odczyt wyłamujący się z trendu wzrostowego, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

– Oceniamy, że spadek ten jest chwilowy i wynika z czynników, które w ostatnim czasie wpływały na ocenę sytuacji gospodarczej i geopolitycznej – uważa Artur Wilk, menedżer w Navigator Capital Group. Podobnego zdania jest Marcin Rajewicz, ekspert z Fordaty.

– W 2024 r. globalna gospodarka prawdopodobnie przejdzie przez fazę przejściową, z widoczną poprawą przewidywaną na przyszły rok. Wzrost indeksu PMI oraz prognozy dotyczące PKB w strefie euro sugerują, że rynek fuzji i przejęć może ożywić się już w drugiej połowie roku – mówi. Jego zdaniem, podobnie jak w poprzednich kwartałach, warto zwrócić uwagę na wykładniczo rosnącą rolę sztucznej inteligencji, która może się stać katalizatorem dla różnorodnych typów transakcji.

Zdrowie i IT wiodą prym

Właściciela zmieniają spółki niepubliczne i giełdowe. Spośród transakcji o ujawnionej wartości najwyższą kwotę zaobserwowano w przypadku inwestycji Kęt w Selt (ok. 380 mln zł). Największym zainteresowaniem inwestorów, podobnie jak we wcześniejszych kwartałach, cieszyły się spółki z sektora TMT (technologie, media i telekomunikacja) oraz ochrony zdrowia. Trendy konsolidacyjne w tych branżach będą kontynuowane. Nakłady na ochronę zdrowia rosną.

– Trend konsolidacyjny utrzymuje się też w branży IT. Dosyć duża korekta, jaka miała miejsce w ostatnich latach w tej branży, spowodowała, że wiele mniejszych podmiotów postanowiło sprzedać się i połączyć z większymi – mówi Karol Sowa, partner zarządzający White Owl. Dodaje, że duże spowolnienie, jeżeli chodzi o liczbę transakcji, nadal widoczne jest na rynku nieruchomości i firm budowlanych.

Aktywni są natomiast inwestorzy w branży FMCG.

– Kolejne kroki strategii akwizycyjnej zrealizowała m.in. Bielenda, przejmując Miya Cosmetics – wskazuje Marta Latoń, menedżerka w CMT Advisory. Dodaje, że w I połowie 2024 r. sfinalizowano też kolejne transakcje z udziałem inwestorów z Ukrainy, m.in. Nordis został przejęty przez ukraińskiego konkurenta, spółkę Trzy Niedźwiedzie. – Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, można się spodziewać kolejnych transakcji z zaangażowaniem ukraińskiego kapitału – uważa Latoń.

Ważnym graczem na rynku M&A są fundusze PE. Na podstawie danych Bain & Company można wnioskować, że globalnie pod względem liczby transakcji 2024 r. zapowiada się dla funduszy podobnie do 2023 r. – To natomiast oznacza, że branża PE pod względem planowanych inwestycji oraz wyjść nadal znajduje się na najniższym poziomie od pięciu lat – mówi Edgar Koleśnik, partner Abris Capital Partners i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. Jego zdaniem w Polsce, podobnie jak na świecie, nie powinniśmy się spodziewać istotnego ożywienia przed IV kwartałem 2024 r., a bardziej realna jest poprawa dopiero od 2025 r.

– Jako fundusz PE widzimy coraz więcej rozpoczętych lub przygotowywanych procesów sprzedaży aktywów, co na tle 2023 r. jest pozytywnym zjawiskiem od strony kupujących – podsumowuje.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce nieznacznie przyspieszyła. GUS podał najnowsze dane
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce ma się zacząć na nowo rozkręcać od lipca. Kiedy szczyt?
Gospodarka krajowa
Wejście Polski do UE znacząco wsparło biznes
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński: W potocznym znaczeniu inflacji nie ma
Gospodarka krajowa
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Kiepskie wieści dla kredytobiorców
Gospodarka krajowa
Trudny czerwiec w polskim przemyśle