Zaskakujące dane dla Polski. Karuzela z przejęciami zaczęła hamować

Mimo tegorocznego ożywienia gospodarczego i trwającej w wielu sektorach konsolidacji liczba transakcji zrealizowanych w ostatnich trzech miesiącach jest niższa rok do roku i kwartał do kwartału. Jakie będzie drugie półrocze?

Publikacja: 11.07.2024 06:00

Zaskakujące dane dla Polski. Karuzela z przejęciami zaczęła hamować

Foto: Adobe Stock

W II kwartale 2024 r. odnotowano 82 transakcje, czyli o 14 mniej niż rok wcześniej – wynika z raportu Fordaty i Navigatora.

Trend się nie zmieni

Najnowsze dane są istotnie niższe od średniej obserwowanej w ostatnich kwartałach. Jest to również pierwszy odczyt wyłamujący się z trendu wzrostowego, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

– Oceniamy, że spadek ten jest chwilowy i wynika z czynników, które w ostatnim czasie wpływały na ocenę sytuacji gospodarczej i geopolitycznej – uważa Artur Wilk, menedżer w Navigator Capital Group. Podobnego zdania jest Marcin Rajewicz, ekspert z Fordaty.

– W 2024 r. globalna gospodarka prawdopodobnie przejdzie przez fazę przejściową, z widoczną poprawą przewidywaną na przyszły rok. Wzrost indeksu PMI oraz prognozy dotyczące PKB w strefie euro sugerują, że rynek fuzji i przejęć może ożywić się już w drugiej połowie roku – mówi. Jego zdaniem, podobnie jak w poprzednich kwartałach, warto zwrócić uwagę na wykładniczo rosnącą rolę sztucznej inteligencji, która może się stać katalizatorem dla różnorodnych typów transakcji.

Zdrowie i IT wiodą prym

Właściciela zmieniają spółki niepubliczne i giełdowe. Spośród transakcji o ujawnionej wartości najwyższą kwotę zaobserwowano w przypadku inwestycji Kęt w Selt (ok. 380 mln zł). Największym zainteresowaniem inwestorów, podobnie jak we wcześniejszych kwartałach, cieszyły się spółki z sektora TMT (technologie, media i telekomunikacja) oraz ochrony zdrowia. Trendy konsolidacyjne w tych branżach będą kontynuowane. Nakłady na ochronę zdrowia rosną.

– Trend konsolidacyjny utrzymuje się też w branży IT. Dosyć duża korekta, jaka miała miejsce w ostatnich latach w tej branży, spowodowała, że wiele mniejszych podmiotów postanowiło sprzedać się i połączyć z większymi – mówi Karol Sowa, partner zarządzający White Owl. Dodaje, że duże spowolnienie, jeżeli chodzi o liczbę transakcji, nadal widoczne jest na rynku nieruchomości i firm budowlanych.

Aktywni są natomiast inwestorzy w branży FMCG.

– Kolejne kroki strategii akwizycyjnej zrealizowała m.in. Bielenda, przejmując Miya Cosmetics – wskazuje Marta Latoń, menedżerka w CMT Advisory. Dodaje, że w I połowie 2024 r. sfinalizowano też kolejne transakcje z udziałem inwestorów z Ukrainy, m.in. Nordis został przejęty przez ukraińskiego konkurenta, spółkę Trzy Niedźwiedzie. – Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, można się spodziewać kolejnych transakcji z zaangażowaniem ukraińskiego kapitału – uważa Latoń.

Ważnym graczem na rynku M&A są fundusze PE. Na podstawie danych Bain & Company można wnioskować, że globalnie pod względem liczby transakcji 2024 r. zapowiada się dla funduszy podobnie do 2023 r. – To natomiast oznacza, że branża PE pod względem planowanych inwestycji oraz wyjść nadal znajduje się na najniższym poziomie od pięciu lat – mówi Edgar Koleśnik, partner Abris Capital Partners i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. Jego zdaniem w Polsce, podobnie jak na świecie, nie powinniśmy się spodziewać istotnego ożywienia przed IV kwartałem 2024 r., a bardziej realna jest poprawa dopiero od 2025 r.

– Jako fundusz PE widzimy coraz więcej rozpoczętych lub przygotowywanych procesów sprzedaży aktywów, co na tle 2023 r. jest pozytywnym zjawiskiem od strony kupujących – podsumowuje.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa mocno spadła. Pomógł m.in. program Aktywny Rodzic
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 0,9 proc. rdr w listopadzie
Gospodarka krajowa
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 4,7 proc.