Celem niniejszego artykułu jest analiza umiejscowienia problematyki podatkowej w ogólnej koncepcji zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie oraz wskazanie, że planowanie podatkowe nie jest oderwanym od pozostałych dziedzin funkcjonowania jednostki obszarem działań planistycznych, a stanowi integralną część realizowanej przez kadrę zarządzającą koncepcji biznesowej. Tym samym optymalizacja podatkowa powinna stanowić nieodłączny element procesu zarządzania ryzykiem w każdej firmie, a wdrożenie procedur zarządzania ryzykiem podatkowym należy oprzeć na funkcjonującym w jednostce systemie rachunkowości.
Ryzyko podatkowe jest nieodłącznym elementem modelu ryzyka biznesowego i wymaga rozpoznania i monitorowania w celu podjęcia odpowiednich działań korygujących. Model ryzyka biznesowego opiera się na założeniu, że czym wyższe ryzyko można zaakceptować, tym mniej działań monitorujących i korygujących wymaga zaplanowania i realizacji. Tym samym skuteczne zarządzanie ryzykiem, w tym podatkowym, wymaga oszacowania jego akceptowalnego poziomu z uwzględnieniem wielu czynników makro- i?mikroekonomicznych. Dodatkowo wpływ ryzyka podatkowego na poziom ogólnego ryzyka działalności gospodarczej jest zmienny w czasie i przestrzeni.
[srodtytul]Niejednolite podejście interpretacyjne[/srodtytul]
Oddziaływanie na czynniki makroekonomiczne pozostaje poza zasięgiem większości przedsiębiorców, niemniej jednak identyfikacja ryzyka podatkowego w tym zakresie pozwala na właściwe ukształtowanie strategii działania. Przykładowo, w okresie wzrostu gospodarczego można założyć wyższy poziom akceptacji ryzyka podatkowego z uwagi na większą wyrozumiałość organów podatkowych z racji braku przymusu zapewniania wyższych wpływów do budżetu. Wraz z pogorszeniem się koniunktury gospodarczej należy spodziewać się weryfikacji dotychczasowego podejścia organów podatkowych w kierunku zagwarantowania wyższych wpływów budżetowych, co powinno skutkować obniżeniem poziomu akceptowanego ryzyka podatkowego w ramach realizowanej strategii podatkowej przedsiębiorców.
Ponadto w krajach posiadających stabilny system podatkowy wpływ ryzyka podatkowego na poziom ryzyka biznesowego jest mniejszy. W Polsce zjawiska te przejawiają się z jednej strony zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego w kierunku ułatwiającym prowadzenie działalności gospodarczej, czego przykładem jest m.in. zbliżenie się regulacji w?zakresie podatku dochodowego od osób prawnych do przepisów w zakresie rachunkowości (np. różnice kursowe, rozliczanie kosztów w czasie), z drugiej zaś strony wciąż niejednolitym podejściem interpretacyjnym organów podatkowych, które dodatkowo uległo w ostatnim okresie zaostrzeniu. Świadomość aktualnych trendów w podejściu podatkowym w skali makroekonomicznej pozwala poprawnie oszacować ogólny poziom ryzyka podatkowego w?celu opracowania skutecznego modelu zarządzania tym ryzykiem.