W ostatnich dwóch dniach doszło do wyraźnego zmniejszenia oczekiwań rynkowych dotyczących podwyżek oficjalnych stóp procentowych w Polsce – wynika z kwotowań kontraktów FRA (forward rate agreement). Tego typu instrumenty wskazują, jaka – zdaniem inwestorów – będzie wysokość rynkowej stopy procentowej za określony czas.
[srodtytul]Inflacja i Bratkowski[/srodtytul]
W przypadku kontraktów FRA3x6, dotyczących 3-miesięcznej stopy WIBOR oczekiwanej za trzy miesiące, notowania spadły z ponad 4,3 proc. pod koniec ubiegłego tygodnia do niewiele ponad 4,2 proc. Oznacza to, że w ocenie rynku szanse na jedną podwyżkę stóp spadły o połowę. Podobna była skala obniżki w przypadku FRA6x9 (3-miesięczny WIBOR za pół roku). Ich obecne notowania nieznacznie przekraczają 4,5 proc. W najmniejszym stopniu spadek dotknął najkrótszych kontraktów – kwotowania FRA1x4 (3-miesięczny WIBOR za miesiąc) spadły o kilka punktów bazowych, poniżej 4 proc.
[srodtytul]Co spowodowało te obniżki?[/srodtytul]
Zdaniem analityków przyczyniły się do tego dane o inflacji w październiku. Wyniosła ona 2,8 proc. i była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. Tempo wzrostu cen było zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów z instytucji finansowych. Ale Ministerstwo Finansów podało na początku listopada prognozę na poziomie 2,9 proc., powodując wzrost obaw, że dynamika cen będzie wyższa od przewidywań rynkowych (we wrześniu dane GUS okazały się o 0,3 pkt proc. wyższe niż średnia prognoz, zwykle różnica nie przekracza 0,1 pkt proc.).