Urząd sprawdził, jaki jest procent przetrwania małych firm, które powstały między 2005 a 2009 rokiem.
Z danych tych wynika, że ostatni rok przetrwało 77 proc. przedsiębiorstw, jakie założono na początku 2009 roku oraz ponad 33 proc. tych, które założono w 2005 roku. GUS badał przedsiębiorstwa zatrudniające do 49 osób.
W roku 2009 w rejestrze REGON zarejestrowano 275,3 tys. przedsiębiorstw małych, tj. o liczbie pracujących do 49 osób. To o siedem procent mniej firm, niż zarejestrowano w 2008 roku. Większość, bo ponad 94 proc., założyły osoby prywatne. Prawie wszystkie – bo ponad 97 proc., to jednostki całkowicie nowe. Co szósta firma zamierzała zatrudniać pracowników. Przeciętnie w jednym nowo powstałym przedsiębiorstwie pracę znajdowały dwie, trzy osoby. W ponad 74 proc. przedsiębiorstw pracowali wyłącznie właściciele i członkowie ich rodzin.
Pierwszy rok w dobrej kondycji ekonomicznej przetrwały firmy zajmujące się ochroną zdrowia, działalnością profesjonalną i naukową, komunikacją oraz usługami (ponad 80 proc), a?także budowlane. Po pięciu latach istniało ponad 40 proc. firm transportowych, 38 proc. z przetwórstwa przemysłowego i ok. 36 proc. edukacyjnych.
– I pięć lat, i ostatni rok najczęściej przetrwały firmy zajmujące się ochroną zdrowia i opieką medyczną – zwraca uwagę Małgorzata Starczewska -Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan. Z danych GUS wynika, że pięć lat przetrwało w tej branży ponad 62 proc., a rok – ponad 87 proc. – To firmy, gdzie prowadzący muszą mieć odpowiednie kompetencje zawodowe, poza tym rośnie dobrobyt materialny Polaków i coraz więcej pieniędzy przeznaczają oni nie tylko na leczenie, ale także na usługi opiekuńcze – dodaje ekonomistka.