Inwestycje wywindują wzrost PKB do ponad 4 proc. rocznie

Spektakularny skok produkcji budowlano-montażowej przyćmił rozczarowujący nieco wzrost produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

Publikacja: 19.08.2017 06:15

Inwestycje wywindują wzrost PKB do ponad 4 proc. rocznie

Foto: 123RF

Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w lipcu o 19,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ub.r. Tak szybko nie rosła od stycznia 2012 r., czyli ostatniej fazy boomu budowlanego związanego z organizacją w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Nie tylko kalendarz

Foto: PARKIET

Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się, że wzrost aktywności w budownictwie przyspieszy z 11,8 proc. rok do roku w czerwcu do 13,3 proc. Przemawiał za tym układ kalendarza: czerwiec liczył o jeden dzień roboczy mniej niż w ub.r., lipiec miał ich tyle samo.

Przyspieszenie wzrostu produkcji budowlanej było tak ostre, że nie da się go wyjaśnić tylko efektem kalendarzowym. Wśród podmiotów specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej produkcja skoczyła aż o 33,7 proc. rok do roku, po 27,4 proc. w czerwcu. – Struktura wzrostu produkcji budowlanej wskazuje na solidne ożywienie inwestycji publicznych, co jest spójne z danymi o wydatkach inwestycyjnych samorządów. Jest to konsekwencją uruchomienia środków z nowej perspektywy finansowej UE – oceniła Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium.

Jak podało kilka dni temu Ministerstwo Finansów, dynamika inwestycji samorządów w II kwartale wzrosła do 24,1 proc. rok do roku z 11,2 proc. w I kwartale. Dzięki temu rosnąć prawdopodobnie zaczęły też całkowite nakłady inwestycyjne w polskiej gospodarce, po pięciu z rzędu kwartałach zniżek. Ankietowani przez „Parkiet" na początku miesiąca ekonomiści szacowali, że w II kwartale inwestycje zwiększyły się o 2,5 proc. rok do roku i przewidywali, że w III kwartale wzrosną o 5,1 proc. W świetle piątkowych danych te prognozy wydają się zbyt ostrożne.

Budownictwo ciągnie przemysł

Na ożywienie w inwestycjach wskazują też dane o produkcji przemysłowej. Ogółem zwiększyła się ona w lipcu o 6,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,5 proc. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się, że w związku z korzystnym efektem kalendarzowym dynamika produkcji wzrośnie do 8,4 proc. Ale uspokajają, że z tego rozczarowującego odczytu nie ma co wyciągać daleko idących wniosków. Wzrost produkcji mógł ograniczyć np. inny niż przed rokiem układ przerw urlopowych w dużych zakładach.

Jednocześnie uwagę zwraca ponadprzeciętna dynamika produkcji metali (17,2 proc. rok do roku), a także wyrobów z metali (8,6 proc.), surowców niemetalicznych (10,9 proc.) oraz gumy i tworzyw sztucznych (10,9 proc.). – W naszej ocenie jest to efekt pozytywnego wpływu ożywienia w budownictwie na branże wytwarzające towary stanowiące wsad do produkcji budowlano-montażowej – powiedział Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole w Polsce.

Podczas gdy inwestycje nabierają rozmachu, konsumpcja nie traci impetu. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w lipcu o 6,8 proc. rok do roku, licząc w cenach stałych, po 5,8 proc. w czerwcu. Ekonomiści spodziewali się wprawdzie odczytu na poziomie 7,1 proc., ale sprzedaż i tak wzrosła w lipcu bardziej niż średnio w II kwartale (6,6 proc.). A ten wskaźnik dotyczy tylko sklepów zatrudniających co najmniej 10 osób, więc nie obejmuje ogółu wydatków gospodarstw domowych.

– W całym III kwartale dynamika produkcji przemysłowej zapewne będzie wyższa niż II kwartale. Wraz z wyraźną poprawą aktywności budownictwa oraz względnie stabilnym wzrostem sprzedaży detalicznej oznacza to, że wzrost PKB w tym kwartale może przekroczyć 4 proc. rok do roku – podsumowali ekonomiści PKO BP. Tego samego zdania jest m.in. Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Zwiększają się też szanse na przekroczenie 4 proc. w całym 2017 r. – podkreśla.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski