NBP kupił kolejnych 13 ton złota

W październiku Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy złota o 13 ton. Kruszec kupował już czwarty miesiąc z rzędu. W tym czasie łącznie kupił 26 ton.

Publikacja: 07.11.2018 14:21

NBP kupił kolejnych 13 ton złota

Foto: Bloomberg

Oficjalne aktywa rezerwowe NBP na koniec października wynosiły 114,4 mld USD, w porównaniu do 112,9 mld USD miesiąc wcześniej. Ale wartość wchodzącego w ich skład złota zwiększyła się o 0,6 mld zł (13,5 proc.), do ponad 5 mld zł. W tym czasie złoto na rynku podrożało o niespełna 2 proc. Znacznie większy wzrost wartości kruszcu w rezerwach banku centralnego sugeruje, że dokupił on około 13,3 ton złota. To tyle samo, co łącznie w poprzednich trzech miesiącach.

Czytaj także: Banki centralne kupują złoto na potęgę

Z naszych wyliczeń wynika, że na koniec października w aktywach rezerwowych NBP było około 129,1 ton złota. Zanim latem bank centralny zaczął zwiększać zasoby tego metali, wynosiły one niespełna 103 ton i nie zmieniały się praktycznie od 1998 r.

Czytaj także: Złoto w rezerwach walutowych? To bez sensu

Prezes NBP Adam Glapiński zapytany na wrześniowej konferencji prasowej o te transakcje przyznał, że zarząd tej instytucji zmienia strategię zarządzania rezerwami. W październiku o 10-krotnym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach (do 31,5 ton) powiadomił też bank centralny Węgier.

Na koniec października złoto stanowiło nieco ponad 4,5 proc. aktywów rezerwowych NBP, w porównaniu do 3,9 proc. miesiąc wcześniej. Udział ten większy był poprzednio w 2013 r.

Gospodarka krajowa
Czy wychodzenie z deficytu stłumi wzrost PKB? Ekonomiści oceniają
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley
Gospodarka krajowa
Rząd chce „prawnego mechanizmu” komunikacji pomiędzy NBP-MF przy opracowywaniu budżetu
Gospodarka krajowa
Bezrobocie spadnie w lipcu i będzie rosło od września
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna wzrosła zaskakująco słabo. Co się dzieje?
Gospodarka krajowa
W lipcu pogorszyły się nastroje polskich konsumentów