Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.07.2020 05:07 Publikacja: 13.07.2020 05:07
Foto: Adobestock
Polska znalazła się na piątym miejscu w Europie pod względem liczby ogłaszanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w 2019 r. – informuje najnowsza edycja fDi Report 2020, przygotowana przed fDi Intelligence – pion analityczny z Grupy Financial Times. W porównaniu z rokiem wcześniejszym liczba nowych projektów wzrosła o 14 proc., do 373. Jeszcze bardziej zwiększyła się łączna wartość zadeklarowanych nakładów kapitałowych – o 43 proc., do 21,8 mld dol.
To dobry wynik, zważywszy, że Europa odnotowała w ub.r. spadek napływu BIZ: ich liczba w porównaniu z 2018 r. skurczyła się o 6 proc., do 6344 projektów. Z kolei ich wartość zmalała o 11 proc., do 214 mld dol. Jak informuje raport, nieco mocniejszy, bo 12-procentowy, spadek nakładów dotknął krajów Europy Zachodniej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
W marcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Polsce 5,3 proc. – podał w czwartek GUS. Przez rok liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy urosła o niespełna 8 tys.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas