Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.

Publikacja: 15.07.2024 17:52

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Foto: PAP/EPA

W efekcie na rynku widzimy pierwsze reakcje na umocnienie się takiego scenariusza. Amerykańskie rentowności 10-letnich obligacji rosną, znów osiągając wartości powyżej 4,2%. Zgodnie z zapowiedziami partii zwycięstwo Trumpa ma oznaczać podwyższenie ceł importowych, by wspomóc lokalną produkcję. To jednak najprawdopodobniej będzie miało efekt proinflacyjny, a umocnienie inflacji stanowiłoby potencjalny impuls do utrzymania przez Fed stóp na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Trump zapowiada także obniżkę podatków, co w szczególności pozytywnie wpłynęłoby na małe spółki, których indeks (Russelll 2000) dziś notuje prawie 2% wzrost. 

Warto jednak zaznaczyć, że rynki i tak wcześniej już wyceniały częściowo wygraną Trumpa, stąd ruchy, które dziś widzimy, nie są aż tak dynamiczne i całkowicie odmieniające ogólną narrację związaną z przyszłością rynku akcji. 

Swoje wyniki pokazały dziś dalsze podmioty z sektora finansowego. Blackrock osiągnął rekordowy poziomi 10,65 bln $ AUM (zarządzanych aktywów). Fundusz najmocniej zyskał na zwiększonych napływach do funduszy ETF, które wzrosły do 83 mld $ (o prawie 73% więcej niż rok wcześniej), co stanowi trzeci największy napływ kapitału do funduszy ETF od 2Q22.  Spółka kontynuuje także wzrost rentowności, osiągając na poziomie operacyjnym 44,1% (wobec 42,5% rok wcześniej). Skorygowany zysk netto od 4Q23 nieprzerwanie rośnie i w drugim kwartale tego roku przyjął wartość 10,36 $ (o 5% niższą wartość niż rekordowy poziom z 3Q23. 

Wyniki funduszu, podobnie jak wyniki dużych banków, które mogliśmy zobaczyć pod koniec zeszłego tygodnia, wskazują na mocne wzmocnienie sytuacji finansowej spółek dzięki dobrym warunkom do inwestycji. To właśnie segmenty związane z bankowością inwestycyjną najmocniej rosną w przypadku banków, a największy fundusz świata również notuje mocne wyniki dzięki pozytywnemu otoczeniu rynkowemu. 

Tymoteusz Turski 

Giełda
Relatywna siła GPW
Giełda
WIG20 obronił się przed spadkami
Giełda
Poranek bez nerwowych ruchów na GPW
Giełda
Coraz bliższa perspektywa obniżek stóp wspiera akcje
Giełda
Spadek inflacji
Giełda
WIG20 wraca do zwyżek