Po wzroście spadki na wszystkich rynkach

Początkowo na giełdach akcji po obu stronach Atlantyku dominowały wczoraj zwyżki.

Publikacja: 27.10.2009 07:14

Po wzroście spadki na wszystkich rynkach

Foto: GG Parkiet

Zyskiwały papiery spółek surowcowych, bo w górę poszły ceny zarówno metali przemysłowych, jak i ropy naftowej. Inwestorzy utwierdzali się też w przekonaniu, że lepsze od prognozowanych wyniki spółek w trzecim kwartale będą sprzyjały dalszej poprawie giełdowej koniunktury. W tej fazie notowań wzrostowi w Europie przewodził Electrolux, którego papiery zyskały prawie 7 proc. po opublikowaniu raportu o podwojeniu przez spółkę przychodów w trzecim kwartale.

Jednak wkrótce po dodatnim otwarciu giełd w Nowym Jorku znad oceanu nadciągnęły czarne chmury i w rezultacie zachodnioeuropejskie indeksy odnotowały trzeci z rzędu spadek. O pogorszeniu nastrojów inwestorów zdecydował między innymi raport ekonomisty Andrew Smithersa, który uznał, że indeks Standard & Poor’s 500 jest przewartościowany o 40 proc. i czeka go taki właśnie spadek, gdy tylko banki centralne przestaną skupować z rynku aktywa i wygasną rządowe programy stymulujące gospodarkę.

Spadki kursów szczególnie dotkliwe mają być w bankach, gdyż spółki z sektora finansowego będą musiały sprzedawać dużo akcji, by pozyskać środki na podniesienie kapitału i spłatę rządowej pomocy, która przed rokiem wiele z nich uratowała przed bankructwem.

Jak te spadki mogą wyglądać, pokazały wczoraj akcje ING Groep, które na amsterdamskim parkiecie zostały przecenione o 17 proc. Inwestorzy gwałtowną wyprzedażą zareagowali na zapowiedź spółki pozyskania ponad 11 mld USD ze sprzedaży akcji na drodze praw poboru w celu wcześniejszej spłaty długu wobec rządu. Ponad 6 proc. straciły akcje największego brytyjskiego banku hipotecznego Loyds, gdy pojawiła się informacja o emisji akcji aż za 37 mld USD.

Miedź była wczoraj najdroższa od września 2008 r. Na Londyńskiej Giełdzie Metali za jej tonę płacono przed południem w kontraktach trzymiesięcznych 6725 USD. W górę poszły też ceny innych metali przemysłowych.

Do zakupów zachęciły dwa raporty z Chin - o spadku zapasów na giełdzie w Szanghaju, a przede wszystkim o pierwszym od trzech miesięcy wzroście importu miedzi we wrześniu. Wzrostowi cen surowców sprzyjały też kolejne oznaki ożywienia gospodarczego na świecie. Korea Południowa rozwijała się w minionym kwartale najszybciej od siedmiu lat, a Electrolux miał ponad dwa razy większe przychody. W obu przypadkach wyniki okazały się lepsze od przewidywanych.

Jednak wkrótce po otwarciu giełd w USA zaczęła się tam znacząca przecena i umocnił się kurs dolara. Tak jak poprzednio taniejąca amerykańska waluta powodowała wzrost cen surowców, tak teraz zdecydowała o ich spadku. Po południu za baryłkę ropy Brent płacono w Londynie 77,10 USD, a za tonę miedzi 6630 USD.

Giełda
Nadszarpnięte zaufanie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Giełda w Warszawie zostawiła w tyle zagraniczne rynki
Giełda
GPW najsilniejszym rynkiem w Europie
Giełda
Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju
Giełda
Giełda w Warszawie w górę mimo przeceny na zagranicznych rynkach
Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?