Po trzęsieniu ziemi wszystko wraca do normy

W trakcie weekendu oczy całego świata zwrócone były na Japonię. Również uczestnicy rynków bacznie przyglądali się rozwojowi wypadków zastanawiając się jaki będzie wpływ tej katastrofy na sytuację na światowych giełdach

Aktualizacja: 27.02.2017 01:02 Publikacja: 14.03.2011 09:39

Po trzęsieniu ziemi wszystko wraca do normy

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Poza Japonią na azjatyckich rynkach nie widać paniki. Główny indeks tokijskiego parkietu kontynuuje spadki zapoczątkowane w piątek. NIKKEI 225 już po 30 minutach notowań tracił 600 pkt. czyli 6 proc. Jednak od tego momentu indeks porusza się w trendzie horyzontalnym, a podaż nie przeprowadza kolejnej akcji przeceny.

Spokojne notowania obserwujemy w Szanghaju i w Hong Kongu, gdzie mimo otwarcia poniżej piątkowego zamknięcia indeksy odrobiły straty i wyszły ponad poziomy piątkowego zamknięcia. Optymizm panuje natomiast na mniejszych parkietach azjatyckich. Akcje w Tajlandii i Indonezji zyskują na wartości w tempie powyżej 1 proc.

Na polskim rynku również nie widać skrajnych emocji, WIG20 rozpoczął nowy tydzień minimalnie poniżej cen zamknięcia z piątku (-0,12 proc.). Nieco gorzej otworzył się indeks szerokiego rynku, WIG tracił 0,23 proc. Jednak już w pierwszych minutach handlu spadki zostały pogłębione (o godz. 9.20 WIG20 tracił 0,45 proc., a WIG 0,44 proc.). Wśród dwudziestu największych spółek na GPW aż szesnaście znalazło się na minusie.

Najsłabiej zachowywały się akcje PBG, o godz. 9.20 traciły na wartości ponad 2 proc.

Rynek złotówki rozpoczął notowania w mieszanych nastrojach umacniając się nieznacznie wobec dolara i w podobnej skali tracąc do euro. Po piątkowym wzroście kursu pary EUR/USD, dziś obserwujemy kontynuację słabnięcia dolara.

Mimo braku rozwiązania konfliktu w Libii ceny ropy na londyńskiej giełdzie znajdują się w krótkoterminowym trendzie spadkowym, tracąc o godz 9.00 1,16 proc. Patrząc na wykres w średnim terminie notowania znajdują się blisko dolnego ograniczenia konsolidacji rozpoczętej w ostatnim tygodniu lutego.

Poniedziałek nie będzie obfitował w dane makro ze światowych gospodarek. Podany zostanie poziom produkcji przemysłowej w eurolandzie. Poznamy dziś jednak kilka istotnych odczytów z Polski - dotyczących bilansu płatniczego oraz podaży pieniądza.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Symboliczne zwycięstwo byków na GPW
Giełda
Hossa na rynku akcyjnym trwa
Giełda
Byki chwilowo spuściły z tonu. Niewielkie spadki na GPW
Giełda
„Jastrząb” bardziej samotny
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Giełda
Ostrzeżenie przed realizacją zysków
Giełda
Siła polskich aktywów: akcji, obligacji i waluty