Wydawcy oskarżają Empik, że nie wywiązuje się z zobowiązań na czas

Wydawcy oskarżają Empik, że nie wywiązuje się z zobowiązań w terminie - dowiedział się "Parkiet" ze źródeł zbliżonych do sprawy.

Aktualizacja: 23.02.2017 22:10 Publikacja: 03.01.2012 16:04

Wydawcy oskarżają Empik, że nie wywiązuje się z zobowiązań w terminie - dowiedział się "Parkiet" ze źródeł zbliżonych do sprawy.

 

- W umowach mamy takie zapisy, jak obowiązek uzyskania zgody firmy na ewentualną sprzedaż jej wierzytelności innemu podmiotowi np. firmie windykacyjnej. Dlatego Empik w zasadzie może z nami robić co chce, a dopóki nie ma liczącej się dla niego konkurencji niewiele możemy zrobić - wyjaśnia jeden z dostawców.

 

Spółka potwierdza, że faktycznie takie zapisy są stosowane. - W części umów z dostawcami znajduje się postanowienie, zgodnie z którym przelew wierzytelności przez kontrahenta Empik wymaga uprzedniej zgody Empik. Taki zapis jest powszechnie stosowany przez firmy w kontraktach w obrocie handlowym - powiedziała "Parkietowi" Monika Marianowicz, rzecznik Empiku.

 

- Takie zapisy w umowach to nie jest nic nadzwyczajnego, kodeks cywilny je dopuszcza. Problem może pojawić się, gdy dostawca chce skorzystać z usług firmy factoringowej. Wówczas także kontrahent musi się na to zgodzić podobnie jak na ewentualną sprzedaż wierzytelności innemu podmiotowi – powiedział adwokat Łukasz Hejmej, partner w kancelarii White&Case.

 

W sprawozdaniu finansowym za I półrocze grupa Empik Media&Fashion podała, że kwota zobowiązań z tytułu dostaw i usług to 518 mln zł. Jednak na pytanie ile z tego mogą stanowić zobowiązania wobec wydawców - dostawców Empiku, nie udało się uzyskać odpowiedzi.

 

Spółka stwierdziła, że musi zachować spójność w prezentacji danych finansowych z informacjami publikowanymi w sprawozdaniach finansowych Grupy. Nie może zatem podać szczegółowego rozbicia tej kwoty.

Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie
Giełda
WIG nie chce się zatrzymywać na 100 tys. pkt. WIG20 atakuje 2800 pkt
Giełda
WIG wspina się powyżej 100 tys. pkt
Giełda
W Warszawie święto. Szeroki rynek pędzi