Nawet ponad 20 mld zł są warte wszystkie nowe projekty budowy kopalń w Polsce

W Polsce jest ok. 10 projektów budowy kopalń węgla, w tym kilku zupełnie od podstaw - wynika z szacunków "Parkietu"

Aktualizacja: 19.02.2017 06:38 Publikacja: 18.06.2012 15:23

Choć UE stawia na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, w Polsce jest ok. 10 projektów budowy kopalń węgla, w tym kilku zupełnie od podstaw. Nowy zakład to ok. 2 mld zł.

Kopex chce budować kopalnię pod Oświęcimiem. - Na przełomie 2012 i 2013 r. spodziewamy się koncesji wydobywczej - mówił „Parkietowi" Krzysztof Jędrzejewski, prezes firmy.

Plany budowy nowej kopalni na Lubelszczyźnie ma Kompania Węglowa - w sąsiedztwie Bogdanki. Sama Bogdanka ma za sobą inwestycję w Pole Stefanów (porównywalne do budowy nowego zakładu) i nie wyklucza podobnej w Polu Sawin lub budowy nowej kopalni. Podobnie rozbudowę kopalni Zofiówka Borynia  prowadzi Jastrzębska Spółka Węglowa. W wydobycie po debiucie giełdowym chce wejść eksporter węgla, Węglokoks. Nieoficjalnie wiadomo, że budowę dwóch zakładów na Śląsku rozważa spółka Jana Kulczyka.

W nasz węgiel inwestują Czesi: EPH kupił Silesię, a NWR Zdenka Bakali reaktywuje nieczynne Dębieńsko. Złożami na Śląsku interesowali się również Hindusi. Na ile realne są te projekty? - O wszystkim decyduje ekonomia. Bez inwestycji wydobycie będzie spadać - mówi „Parkietowi" Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. A w Polsce ok. 90 proc. energii elektrycznej produkujemy z węgla, bo jest najtańsza. - UE planowała, że emisja tony CO2 będzie kosztować 39 euro, a teraz to kilka euro, więc nie odchodzi się od węgla. Ale jeśli okaże się, ze mamy gaz łupkowy, a emisja tony CO2 podwoi ceny energii, substytucja będzie naturalna - dodaje.

- Takiej koniunktury i cen na węgiel nigdy nie było. Import 15 mln ton węgla rocznie do Polski pokazuje, że zapotrzebowanie jest - mówi „Parkietowi" Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. Jego zdaniem najbardziej uzasadnione wydają się plany Kulczyka i Czechów (w ich kraju węgiel się skończy za 10 lat).

- Prezentację kopalni Kopeksu poznamy jesienią, wydaje mi się, że jest determinacja zarządu na tę inwestycję - mówi „Parkietowi" Krzysztof Zarychta, analityk DM BDM. - W projekcie Kompanii mam wątpliwość, czy nie Bogdanka powinna tam inwestować. A Węglokoks posiada kompetencje i sieć dystrybucji obok nabytych aktywów okołogórniczych i wejście w wydobycie wydaje się interesujące - dodaje.

Giełda
WIG wspina się powyżej 100 tys. pkt
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
W Warszawie święto. Szeroki rynek pędzi
Giełda
Historyczna sesja na GPW
Giełda
Historia pisze się na naszych oczach. WIG w końcu zdobywa 100 tys. pkt
Giełda
Zamiast kolejnego rekordu, podwójny szczyt
Giełda
WIG20 w kontakcie ze szczytem hossy