Na giełdach dominuje czerwień

Na parkietach Starego Kontynentu ceny akcji dziś spadają. Podobnie jest w Warszawie

Aktualizacja: 12.02.2017 23:55 Publikacja: 28.08.2012 15:05

Na giełdach dominuje czerwień

Foto: Bloomberg

Na otwarciu dzisiejszej sesji WIG zanotował symboliczny spadek o 0,01 proc. Natomiast  indeks WIG20 obniżył się o 0,85 proc. Na razie stronie kupującej najwyraźniej brakuje sił, by przejąć inicjatywę. W południe WIG się nie zmienił,  a WIG20 był 0,74 proc. pod kreską. Natomiast przed godz. 14 indeks szerokiego rynku zniżkuje o 0,1 proc., a indeks blue chips spada o 0,8 proc.

Podobnie zachowują się najważniejsze giełdy Starego Kontynentu. Niemiecki DAX jest 0,58 proc. pod kreską, francuski CAC40 spada o 0,73 proc., natomiast giełda w Czechach jest na 0,5-proc. minusie.

Dzisiejszy dzień nie przyniósł przełomowych publikacji danych makro. Rano dowiedzieliśmy się, że indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na wrzesień 2012 r. wyniósł 5,9 pkt. wobec również 5,9 pkt. poprzednio. Analitycy spodziewali się, że spadnie do 5,8 pkt. Niepokoić może jednak fakt, że wskaźnik oczekiwań biznesowych spadł do minus 18,9 pkt. z minus 5,6 pkt.

Przed południem na rynki napłynęła też informacja, że wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w sierpniu 2012 r. w stosunku do ostatniego lipcowego pomiaru o 3,1 pkt do 23,5 pkt. Z kolei wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wzrósł w sierpniu o 2,3 pkt do 25,5 pkt. - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska

Wśród największych spółek na warszawskim parkiecie wyróżniają się dziś Handlowy i Orlen, których akcje drożeją odpowiednio o 1,6 proc. oraz 1,1 proc. Na drugim biegunie są m.in. TVN oraz Kernel. Akcje tej pierwszej spółki tracą dziś 1,1 proc., a drugiej 1 proc.

Z mniejszych firm pozytywnie wyróżniają się akcje Sfinksa, drożejąc o ponad 7 proc.  – jednak przy bardzo niskim obrocie. Również o ponad 7 proc. drożeją papiery firmy Calatrava. Ciekawą informacją, która trafiła dziś rano na rynek jest zapowiedź poszukiwania inwestora strategicznego dla Zelmera. Akcje Zelmera na otwarciu notowań zdrożały o 0,72 proc. Obecnie zwyżka przekracza już 5 proc., a kurs wynosi 29,3 zł. Zelmer spodziewa się, że do konkretnych rozmów z wybranymi podmiotami w sprawie pozyskania inwestora strategicznego dojdzie w ciągu kilku tygodni.

Tymczasem inwestorzy  - zarówno w USA, jak i  Europie  - czekają na piątkowe sympozjum w amerykańskim Jackson Hole. W programie przewidziane są wystąpienia  prezesa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke i Mario Draghi, prezesa EBC. Inwestorzy liczą, że z ich ust padną słowa zachęty do poluzowania polityki pieniężnej.

Analitycy i ekonomiści studzą te nadzieje. Radzą skupić się na fundamentach. Według nich kluczowe jest, jak gospodarki eurolandu poradzą sobie z narastającym kryzysem fiskalnym. Pierwsze konkrety poznamy zapewne jesienią. Wtedy ma zapaść decyzja o wypłacie kolejnych transz pomocy dla bankrutującej Grecji.

Giełda
GPW pod presją z rynków europejskich
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Giełda
Spadki na GPW. Niedźwiedzie nie zamierzają tanio sprzedawać skóry
Giełda
Problemy producentów leków i powrót amerykańskiej gwiazdy
Giełda
Europa testuje wsparcia
Giełda
Pogorszenie nastrojów na rynkach. Na GPW znów czerwono
Giełda
Optymizm ulotnił się na finiszu sesji. WIG20 pod kreską