Tureckie problemy GPW (na razie) niestraszne

Po poniedziałkowym odreagowaniu „tureckich” spadków we wtorek handel na warszawskim parkiecie zaczął się od wzrostu głównego indeksu. WIG20 na otwarciu wzrósł o 0,35 proc. i zaczął dzień na poziomie 2268 pkt.

Publikacja: 14.08.2018 09:35

Tureckie problemy GPW (na razie) niestraszne

Foto: materiały prasowe

W pierwszych minutach sesji indeks największych spółek odbił powyżej poziomu 2275 pkt, zyskując ponad 0,6 proc. Wzrosty objęły też dzisiaj szeroki rynek, WIG zyskuje ponad 0,4 proc. Nieco gorzej, ale nad kreską indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 zyskuje na początku handlu 0,3 proc., mWIG40 w górę o 0,2 proc.

W gronie blue chipów znów sporo zyskuje CD Projekt, którego walory drożeją o 1,3 proc., nieźle też Tauron (+1,4 proc.). Pod kreską nieznacznie (-0,2 proc.) jedynie mBank.

W poniedziałek WIG 20 wzrósł na zamknięciu o 0,61 proc. do 2260 pkt. Warto jednak pamiętać, że odbicie objęło głównie duże spółki. Te mniejsze i średnie wciąż taniały i ceny ich akcji utrzymują się właściwie od kilku miesięcy na niskich poziomach. Dzisiejsze poranne lekkie ich odbicie trochę lepiej wróży warszawskim wzrostom.

Turecki kryzys oczywiście nie poszedł w zapomnienie, po prostu w weekend inwestorzy ochłonęli i przeszła pierwsza panika. Wciąż jednak jest on w centrum uwagi giełdowych graczy. Pokazała to sesja na Wall Street, która przyniosła spadki głównych indeksów. Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,50 proc., S&P 500 zniżkował o 0,40 proc., Nasdaq Composite spadł o 0,25 proc. Przede wszystkim wyprzedawane były akcje amerykańskich banków w obawie o ekspozycję sektora finansowego na kryzys w Turcji. Mocno zyskiwały z kolei papiery Apple'a i Amazona.

W kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych dzisiaj m.in. wstępne szacunki PKB Niemiec za II kwartał, który wzrósł o 0,5 proc. i okazał się minimalnie lepszy od oczekiwań rynkowych (0,4 proc.). GUS opublikuje też dane o polskim wzroście gospodarczym w II kwartale i inflacji za lipiec. W USA natomiast dane o cenach importu i eksportu.

Perspektywy dla GPW nie są dobre. Jeszcze niedawno główny indeks zbliżał się do ataku na 2330 pkt. Teraz pesymiści wróżą mu spadek poniżej 2200 pkt. a nawet zejście w okolice 2100 pkt.

Giełda
Konsolidacja styczniowego optymizmu
Giełda
Rynki akcji wybijają nowe szczyty
Giełda
Symboliczne zwycięstwo byków na GPW
Giełda
Hossa na rynku akcyjnym trwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Giełda
Byki chwilowo spuściły z tonu. Niewielkie spadki na GPW
Giełda
„Jastrząb” bardziej samotny