Kupujący znów górą, mimo że ich przewaga nie była pewna

Po „tureckim" osłabieniu główny indeks GPW na początku tygodnia wrócił ponad poziom 2250 pkt. Jednak z wakacyjnej minihossy z lipca niewiele już zostało.

Publikacja: 16.08.2018 05:00

Kupujący znów górą, mimo że ich przewaga nie była pewna

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

WIG20 we wtorek na otwarciu zyskał 0,35 proc. Dobrym nastrojom na parkiecie przy Książęcej pomogły z pewnością dane o polskim PKB, który w II kwartale wzrósł o 5,1 proc. Te dobre nastoje jednak minęły po połowie sesji, kiedy to indeks blue chips zanurkował pod kreskę, ale potem odbił znów na plus. Falowanie się powtórzyło, ostatecznie jednak końcówka należała do kupujących.

WIG20 zamknął wtorek na poziomie 2272 pkt po wzroście o 0,5 proc.

Szeroki rynek też urósł – WIG zyskał 0,4 proc. Na plusie były też indeksy małych i średnich spółek, sWIG80 zyskał 0,3 proc., a mWIG40 poszedł w górę o 0,1 proc.

Obroty były jednak raczej wakacyjne – na poziomie prawie 600 mln zł.

Jeśli chodzi o statystyki dotyczące spółek, to widać niemal równowagę podaży i popytu. 145 spółek było na plusie, 147 na minusie. Największym maruderem wtorkowej sesji okazał się Kopex (-11,4 proc.). Wycena akcji Playa spadła o 3,4 proc., po tym jak spółka podała w poniedziałek wieczorem wyniki kwartalne i analitycy negatywnie ocenili obniżenie prognoz na 2018 r. oraz niższą planowaną dywidendę. Z kolei gwiazda o dzień wcześniejszej sesji CI Games po 24-proc. poniedziałkowym wzroście zanotowała przecenę walorów o 4,5 proc.

Szału zakupów polskich akcji nie widać, ale i tak główny indeks GPW wygląda lepiej niż większość jego odpowiedników na europejskich giełdach, które zdominowała czerwień spadków. Na plusie był we wtorek główny indeks giełdy w Stambule HUX100. Turecki kryzys oczywiście nie poszedł w zapomnienie, inwestorzy wciąż obawiają się jego rozlania na inne gospodarki rynków wschodzących oraz negatywnego wpływu na zaangażowane w Turcji europejskie banki. Giełdowi gracze wciąż widzą problemy tureckiej gospodarki i fakt, że tamtejszy bank centralny praktycznie stracił wiarygodność, a rządzący nie przedstawili racjonalnego planu pokonania problemów. ¶

Giełda
Pierwsze sześć miesięcy w USA należało do technologii. Co dalej?
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Giełda
Byki próbują wrócić do gry po wczorajszej porażce na GPW
Giełda
GPW pod presją z rynków europejskich
Giełda
Spadki na GPW. Niedźwiedzie nie zamierzają tanio sprzedawać skóry
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Giełda
Problemy producentów leków i powrót amerykańskiej gwiazdy
Giełda
Europa testuje wsparcia