Zarządzający aktywami pod rosnącą presją

Nadchodzące trzy lata w TFI na całym świecie upłyną pod znakiem spadku przychodów wywołanego obniżkami opłat w funduszach inwestycyjnych. Nie inaczej może być w Polsce, choć u nas proces ten dopiero się rozpocznie.

Publikacja: 24.03.2017 07:31

Obniżka przychodów z tytułu zarządzania funduszami, połączona z postępującym trendem migracji aktywó

Obniżka przychodów z tytułu zarządzania funduszami, połączona z postępującym trendem migracji aktywów z aktywnych strategii ku biernym, może sprawić, że do 2019 r. przychody branży spadną aż o 17 proc.

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Programy QE sprawiły, że powstała przepaść – o wartości przekraczającej 100 mld USD – pomiędzy przychodami firm zarządzających funduszami a wpływami banków korporacyjnych (wholesale banks) – zwracają uwagę autorzy raportu „The World Turned Upside Down" („Świat do góry nogami") opracowanego przez Olivera Wymana i Morgan Stanley Research. Od 2011 r. przychody powierników na całym świecie wzrosły bowiem o 65 mld USD, a banków wyspecjalizowanych w usługach dla klientów instytucjonalnych spadły o 45 mld USD. Analitycy prognozują, że już w latach 2017–2019 ta tendencja się odwróci – przychody zarządzających spadną o 9 mld USD, a bankierów zwiększą się o 15 mld USD. Wprawdzie stopniowy wzrost stóp procentowych, związana z nim zmienność na rynkach oraz coraz większa dekorelacja między różnymi klasami aktywów mogą wywindować stopy zwrotu funduszy i przyciągnąć do nich kapitał, jednak bez dużego pozytywnego przełożenia na przychody firm zarządzających aktywami.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Wzrost aktywów w TFI przerwany gwałtownym spadkiem w funduszach dedykowanych
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Fundusze inwestycyjne
Mniejszym TFI zaczynają coraz bardziej sprzyjać wiatry
Fundusze inwestycyjne
Cisza po burzy? Jak na razie wiatry wciąż się zrywają
Fundusze inwestycyjne
Akcje czy obligacje? Fundusz mieszany może być strzałem w dziesiątkę
Fundusze inwestycyjne
Nieco niższy popyt na rządowe papiery dłużne
Fundusze inwestycyjne
Borys, Stadnik i Włoch w Radzie IZFiA