Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami ogłosiła, że będzie publikować wyceny funduszy zamkniętych niepublicznych, które od dłuższego czasu są udostępniane przez TFI właściwie tylko uczestnikom takich funduszy.

Po niemal półtora roku nieobecności w przestrzeni publicznej informacji na temat funduszy inwestycyjnych zamkniętych oferowanych w drodze oferty niepublicznej IZFiA jako pierwsze źródło rozpoczyna publikowanie regularnych raportów miesięcznych zawierających wyniki inwestycyjne FIZ-ów niepublicznych – ogłosiła Izba. Przypomnijmy, że o planach publikacji stóp zwrotu niepublicznych FIZ-ów przez Izbę mówił prezes Marcin Dyl w rozmowie z „Parkietem" w połowie lipca.

Towarzystwa funduszy mocno ograniczyły dostęp do informacji dotyczących funduszy niepublicznych w związku z opublikowaniem w marcu 2018 r. przez Urząd KNF „Stanowiska w sprawie oferowania certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych". Dotąd TFI prezentowały takie informacje na swoich stronach internetowych. W przywołanym stanowisku KNF przypomniała rynkowi, że podawanie informacji na temat niepublicznych FIZ-ów na stronach internetowych może mieć charakter prowadzenia oferty publicznej. „Podejmowane przez Komisję działania były następstwem zdarzeń, jakie miały miejsce na rynku kapitałowym w związku z działalnością takich podmiotów jak GetBack, i ich celem była ochrona inwestorów" – podkreśla IZFiA.

– IZFiA dotychczas nie zajmowała się publikowaniem stóp zwrotu funduszy inwestycyjnych zamkniętych, bowiem informacje te były powszechnie dostępne „u źródła", tj. na stronach internetowych TFI. Respektując wytyczne Komisji, TFI zaprzestały publikowania danych FIZ-ów oferowanych w drodze oferty prywatnej, w tym wycen certyfikatów inwestycyjnych. Ze względu na to, że dbamy o przejrzystość rynku, przyjęliśmy rozwiązanie, które polega na zbieraniu niektórych danych przez Izbę, opracowywaniu ich, a następnie udostępnianiu w formie raportu o stopach zwrotu na stronach Izby – tłumaczy decyzję Dyl.

Raporty IZFiA będą publikowane raz na miesiąc w serwisie internetowym Izby. – Do inicjatywy przystąpiło siedem TFI, które przekazują do Izby dane z wyceną certyfikatów inwestycyjnych. Mamy sygnały z kolejnych TFI, które są zainteresowane włączeniem swoich funduszy do tego raportowania – dodaje Dyl.