Investors TFI: akcje mogą rozczarować

W II połowie roku inwestorzy mogą zacząć wyceniać recesję w światowej gospodarce. Nie będzie to korzystne dla ryzykownych aktywów.

Publikacja: 18.01.2022 05:16

Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI ocenia, że obligacje zaczynają wyglądać coraz bardziej atra

Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI ocenia, że obligacje zaczynają wyglądać coraz bardziej atrakcyjnie

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Akcje mogą ten rok zakończyć pod kreską, ale warunki dla obligacji z czasem będą coraz lepsze – twierdzą eksperci Investor TFI.

Dług wesprze wyniki

W ubiegłym roku Investors TFI przyciągnęło ponad 400 mln zł świeżego kapitału do otwartych funduszy akcji i mieszanych. Ogółem jednak TFI kończyło rok lekko pod kreską, jeśli chodzi o napływy netto przez umorzenia w funduszach dłużnych. W tym roku Investors TFI chce przyciągnąć klientów do funduszy obligacji oraz mieszanych.

– Chcielibyśmy zwrócić uwagę klientów oraz dystrybutorów na to, że te kategorie funduszy, które niewątpliwie ucierpiały w 2021 r. w związku ze znaczącym wzrostem rentowności obligacji, dziś stają się ciekawą opcją do inwestowania – przyznaje Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI. – Budując długoterminowy portfel funduszy, warto stawiać na produkty mieszane, łączące zalety akcji i obligacji, pamiętając, że po przerwie komponent obligacji może solidnie przykładać się do wyników – podkreśla.

– W tym roku chcielibyśmy mocno zwrócić uwagę, że istotnie wzrosła atrakcyjność rozwiązań dłużnych oraz podkreślać znaczenie rozwiązań mieszanych – przekonywał Wójtowicz. Z funduszy akcji wskazuje na Investor Fundamentalny Dywidend i Wzrostu, składający się z akcji polskich z dodatkiem zagranicznych oraz Investor Quality, złożony z firm, które powinny sobie radzić dobrze w środowisku inflacyjnym.

W stronę recesji

Według Jarosława Niedzielewskiego, dyrektora departamentu inwestycji w Investors TFI możliwe jest, że w tym roku rentowności polskich obligacji dziesięcioletnich sięgną nawet 5 proc.

– W I połowie roku wzrosty rentowności obligacji skarbowych dalej mogą mieć miejsce. Towarzyszyć im będzie hossa na innych aktywach (w tym półkach technologicznych) – zakłada. Jak ocenia, w Polsce wzrosty rentowności wywołane podwyżkami stóp procentowych w dużej mierze już się dokonały. – Oprocentowanie w wysokości 4 proc. to już dość dużo, bo inflacja w dłuższym terminie średnio będzie raczej nieco niższa niż 4 proc. rocznie. Nie mieliśmy jednak jeszcze do czynienia z wyraźnymi wzrostami rentowności w USA i Europie. Gdy nadejdą, oprocentowanie polskich dziesięciolatek powinno rosnąć w kierunku 5 proc. – przewiduje Niedzielewski. Jednak II połowa roku może przynieść zmianę nastrojów na rynku i obawy o recesję w światowej gospodarce, dlatego inwestycja w papiery skarbowe może okazać się dobrym pomysłem.

– Akcje na światowych giełdach wciąż mają prawo drożeć w 2022 r., ale może się okazać, że nie będzie to trwały trend. Stopa zwrotu z giełdowych indeksów za cały rok może okazać się ujemna – twierdzi główny strateg Investors TFI.

Pierwsza połowa roku powinna być jeszcze łaskawa dla rynków akcji, a szczególnie dla spółek konsumpcyjnych, przemysłowych, surowcowych, sektora finansowego i innych firm typu value. – Relatywnie lepiej mogą zachowywać się w tym czasie rynki europejskie, czy niektóre rynki wschodzące (np. Polska), a na Wall Street przemysłowy Dow Jones może okazać się lepszy od Nasdaq – szacuje Niedzielewski. W II połowie roku ryzyko inwestowania w akcje może przewyższyć korzyści.

– Zakładam, że w I połowie 2022 r. inwestorzy zaczną dostrzegać problem z perspektywą obniżenia się rentowności spółek, co w II połowie może zostać wzmocnione obawami o przejście globalnej stagflacji w recesję – mówi ekspert Investors TFI. Niedzielewski podaje przykład stagflacji z lat 1989–1990, 2000–2001 oraz 2007–2008. – Recesja wydaje się niemal nieuniknioną konsekwencją spowolnienia koniunktury w obliczu wszechobecnej presji inflacyjnej – komentuje. Jego zdaniem liderzy hossy rozpoczętej na Wall Street w 2009 r. powinni być relatywnie silni do samego jej końca.

Fundusze inwestycyjne
Prezes Uniqi TFI: Wyceny polskich akcji są atrakcyjne, ale trzeba zachować cierpliwość
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Fundusze inwestycyjne
Zarządzający Polaris FIZ: Fundamentalna wartość WIG20 to około 2700 pkt.
Fundusze inwestycyjne
Noble Funds TFI trafi do VeloBanku
Fundusze inwestycyjne
Fundusze obligacji długoterminowych to teraz faworyci ekspertów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Fundusze inwestycyjne
Blockchainowy rodzynek znów daje o sobie znać
Fundusze inwestycyjne
Obligacje długoterminowe nad wyraz atrakcyjne