Sprawozdanie z działalności obok sprawozdania finansowego stanowi podstawowe źródło informacji na temat efektów zarządzania spółką w danym okresie. Co ważne, ze względu na zawarte w nim informacje prospektywne (m.in. plany i strategie) pozwala również na ocenę przyszłych działań zarządu zanim zostaną one zrealizowane. Sprawozdanie z działalności umożliwia zatem realizację procesu nadzoru w ujęciu ex post i ex ante. Informacje zawarte w sprawozdaniu z działalności uzupełniają dane finansowe zawarte w sprawozdaniach finansowych, które bez odpowiedniego kontekstu mogą tracić na użyteczności. Jednocześnie sprawozdanie z działalności zawiera dodatkowe (niepowiązane ze sprawozdaniem finansowym) informacje ułatwiające ocenę jednostki. Można zatem wskazać na dwa wymiary użyteczności sprawozdania z działalności. Pierwszy związany jest z użytecznością sprawozdania z działalności jako odrębnego elementu sprawozdawczości spółek, drugi natomiast polega na wzmacnianiu użyteczności sprawozdania finansowego za sprawą informacji zawartych w sprawozdaniu z działalności.
Praktyka sprawozdawcza spółek publicznych wskazuje, że sprawozdanie z działalności jest raportem w dużym stopniu zindywidualizowanym, zawierającym informacje specyficzne dla danej spółki. Wydaje się zatem, że forma oraz zawartość sprawozdania z działalności pozwalają wyróżnić się spółce na tle konkurencji. Zauważyć należy jednocześnie, że obecnie wyzwaniem jest nie tyle zwiększanie ilości informacji zawartych w sprawozdaniu z działalności, ale wzmacnianie ich użyteczności.
W tym roku Kapituła Konkursu The Best Annual Report stanie przed trudnym wyzwaniem - koniecznością zachowania tradycyjnie rygorystycznego podejścia do poziomu jakości prezentowanych raportów rocznych spółek giełdowych, przy jednoczesnym uwzględnieniu nowych kryteriów oceny kładących jeszcze większy nacisk na zintegrowanie i użyteczność informacji.
Konkurs The Best Annual Report kojarzony jest od wielu lat z wysokim prestiżem, a dla działów relacji inwestorskich spółek giełdowych uzyskanie nagrody w tym konkursie traktowane jest jako najlepsze wyróżnienie za codzienny wysiłek i pracę. Świadczy o najlepszej jakości raportu rocznego, często przygotowywanego przez wiele osób i wiele tygodni, o najlepszej efektywności tego procesu i dzięki temu największej użyteczności dla odbiorców i inwestorów. Kapituła Konkursu zawsze bierze pod uwagę merytoryczną jakość przedstawianych informacji, jak też ich zakres i szczegółowość. Wzorcowy raport roczny powinien bowiem dawać odbiorcy wystarczające informacje na temat zarówno modelu biznesowego spółki, otoczenia w jakim funkcjonuje, czynników generujących osiągnięte wyniki finansowe, jak też patrzeć w przyszłość ukazując perspektywy rozwoju spółki i ryzyka mogące się zmaterializować wpływając istotnie na przyjętą strategię. Mimo iż znacząca część informacji wynika z wymogów rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych (…), Kapituła Konkursu spotyka się z bardzo zróżnicowanym poziomem jakości prezentacji tych informacji. Niezmiennie od lat, Kapituła dokłada starań aby nagrodzić spółki, które powyższe informacje przedstawiają w sposób rzetelny i kompleksowy. Dając feedback pozostałym podmiotom Kapituła Konkursu dba o szerzenie najwyższej jakości wzorców raportowania na polskim rynku kapitałowym.
W tegorocznej edycji Konkursu Kapituła zachowując dotychczasowe aspekty oceny, przyjęła zmodyfikowane kryteria w zakresie oceny sprawozdań zarządu z działalności spółki i/lub grupy kapitałowej. Nowe kryteria oceny kładą jeszcze większy nacisk na jakość, użyteczność i holistyczne podejście do raportowania. „Spójna i całościowa opowieść o firmie” – to jedna z koncepcji przyświecających raportowaniu zintegrowanemu. Mamy więc nowe podejście do poszczególnych obszarów. Łańcuch tworzenia wartości i kapitały przedsiębiorstwa – w jaki sposób spółka prowadzi swój biznes, buduje wartość oraz zapewnia jej trwałość i rozwój na przyszłość. Analiza przyczynowo-skutkowa wyników finansowych – czyli kompleksowy, spójny pakiet informacyjny zawierający powiązanie danych prezentowanych w sprawozdaniu finansowym z ujawnieniami prezentowanymi w sprawozdaniu z działalności w poszczególnych segmentach, zintegrowany z przedstawieniem zdarzeń i czynników kształtujących poszczególne wyniki. Istotny obszar w raporcie rocznym to przyszłość spółki w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej – konkretne plany działań i rozwoju oraz ocena możliwości osiągnięcia zakładanych celów, a także rozliczenie wcześniejszych deklaracji i ujawnienie czynników ograniczających rozwój spółki. Równie ważne w ocenie będą obszary otoczenia, ryzyka, zarządzania i nadzoru – czyli ujawnienia w zakresie wpływu otoczenia na spółkę, rzeczywistych, prawdopodobnych i specyficznych ryzyk w działalności spółki, a także sposobu faktycznego sprawowania funkcji zarządczych i nadzorczych, w szczególności w kontekście możliwości realizacji strategii i zabezpieczenia spółki przed identyfikowanymi ryzykami. Motywem przewodnim oceny będzie też promowanie przejrzystości, użyteczności oraz spełniania zasady istotności informacji w raporcie. Raport roczny to bowiem ma być merytoryczna, jasna, zsyntetyzowana, klarowna i przekonująca czyli uzasadniona odpowiedź na kluczowe zagadnienia i pytania odbiorcy raportu.
To zasadnicze kwestie podlegające szczególnej ocenie w tej i kolejnych edycjach konkursu. Nie oczekujemy doskonałości w tej edycji, lecz będziemy dążyć do niej z każdym kolejnym rokiem. Tak aby laureaci konkursu The Best Annual Report pozostawali elitą i wzorcem idei raportowania.