10 wskazówek BCC dla rynku kapitałowego

Chcemy pomóc w jak najszybszej naprawie rynku kapitałowego w Polsce. Przede wszystkim musimy postawić na ożywienie rynku głównego GPW – mówi Jarosław Grzywiński, lider rynków kapitałowych w BCC.

Publikacja: 21.12.2023 19:03

Jarosław Grzywiński, lider rynków kapitałowych w BCC

Jarosław Grzywiński, lider rynków kapitałowych w BCC

Foto: materiały prasowe

Rok 2023 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi dawały dla polskiego rynku kapitałowego niejednoznaczne sygnały. Z jednej strony cieszyć mogą imponujące wzrosty polskich indeksów i to, że zmienia się postrzeganie naszego rynku przez inwestorów zagranicznych. Z drugiej jednak strony ciężko jest powiedzieć, abyśmy od strony systemowej wykonali jakiś znaczący krok naprzód. W 2023 r. mieliśmy zaledwie jedno IPO na główny rynku. Strategia Rozwój Rynku Kapitałowego dobiegła końca, ale ciężko jasno wskazać, co dobrego zrobiła ona dla naszego rynku. Nadal borykamy się z nadmiarem regulacji, wysokimi kosztami związanymi z funkcjonowaniem na rynku publicznym czy też poważnymi uszczerbkami, jeśli chodzi o ład korporacyjny.

W tym kontekście nie dziwne, że pojawiają się kolejne inicjatywy, które mają tchnąć w rynek nowe życie. Nad jego losem pochylili się także eksperci z Business Centre Club, którzy stworzyli listę dziesięciu zaleceń, które mają pomóc rynkowi i naszej giełdzie. Poniżej przedstawiamy listę „10 konkretów dla GPW i rynku kapitałowego” autorstwa BCC.

1. Szybki Rozwój Pierwotnego Rynku IPO: Rozpocznijmy rok, rozwijając rynek pierwotny IPO, tworząc nowa konkretna rządowa strategie dla inwestorów firm i pozyskania kapitału przez giełdę.

2. Wsparcie dla Krajowych Maklerów i Funduszy Inwestycyjnych: Wzmocnienie krajowych maklerów i funduszy inwestycyjnych będzie fundamentem odpornego i rozwijającego się ekosystemu finansowego.

3. Bliska Współpraca z Międzynarodowymi Rynkami Kapitałowymi: Konieczne jest bliższe partnerstwo z zagranicznymi rynkami kapitałowymi. Razem możemy odblokować globalne możliwości i urozmaicić nasz krajobraz inwestycyjny.

4. Odbudowa Wiarygodności wśród Międzynarodowych Inwestorów Instytucjonalnych: Odzyskanie zaufania międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych jest kluczowe dla trwałego sukcesu. Postawmy na przejrzystość i odpowiedzialność za emisje IPO.

5. Zmiany Legislacyjne Promujące Inwestycje Kapitałowe: Niezbędne jest jak najszybsze przygotowane zmian legislacyjnych, które sprzyjają środowisku sprzyjającemu inwestycjom kapitałowym.

6. Przyjęcie REITs dla Funduszy Nieruchomościowych: To najwyższy czas, aby Fundusze Inwestycji Nieruchomościowych (REITs) zajęły centralne miejsce na GPW. Konieczne jest wreszcie wykorzystanie potencjału funduszy nieruchomościowych dla rozwoju GPW.

7. Poszukiwanie Potencjalnych Emitentów Zagranicznych: Aktywnie poszukujmy potencjalnych emitentów zagranicznych. Dzięki urozmaiceniu naszego rynku przyciągniemy nie tylko szerszy zakres IPO, ale także wzbogacimy także lokalne możliwości inwestycyjne.

8. Możliwości Transformacji Energetycznej: Zidentyfikujmy i promujmy inicjatywy transformacji energetycznej. Pozycjonujmy nasze spółki notowane jako liderów w trendach przyszłości i praktykach zrównoważonego rozwoju w ramach polityk ESG.

9. Atrakcyjność Podatkowa na Rynku Kapitałowym: Wzmacniajmy atrakcyjność podatkową naszego rynku kapitałowego. Korzystne środowisko podatkowe uczyni z GPW jeszcze atrakcyjniejsze miejsce dla inwestorów.

10. Stworzenie Ekosystemu dla Inwestorów Globalnych: Pracujmy nad stworzeniem kompleksowego ekosystemu, który przyciągnie i zatrzyma inwestorów z całego świata. Razem możemy wspierać dynamiczny i rozwijający się rynek.

Rozmowa z Jarosławem Grzywińskim, liderem rynków kapitałowych w BCC

Dlaczego BCC zdecydowało się przygotować "10 konkretów dla GPW i Rynku Kapitałowego"?

Business Centre Club działa od lat na rzecz polskich przedsiębiorców. Wiele firm członkowskich BCC aktywnie myśli o IPO i giełdzie papierów wartościowych. Nasze 10 propozycji dla nowego rządu przygotował zespół analityków pod moim kierunkiem. Uznaliśmy, że chcemy pomóc w jak najszybszej naprawie rynku kapitałowego w Polsce.

Jakie punkty według was są najważniejsze?

Przede wszystkim należy jak najszybciej ożywić rynek główny GPW. Murapol to pierwszy duży debiut od kilkunastu miesięcy. Okazuje się, że inwestorzy są zainteresowani GPW. Wystarczy tylko poważna propozycja emitenta, by przeprowadzić w Polsce IPO z sukcesem dla całego rynku.

Poruszacie wątek współpracy z inwestorami zagranicznymi. Dlaczego jest to tak ważne?

Polska znów stała się atrakcyjna i powoli staje się wiarygodna dla instytucjonalnych inwestorów zagranicznych. Jestem przekonany, że mamy szansę w latach 2024-2028 stać się rynkiem pierwszego wyboru dla nowoczesnych innowacyjnych spółek technologicznych. Z moich doświadczeń na rynku wynika także, że współpraca z naszymi spółkami technologicznymi takich giełd jak Euronext czy Nasdaq może pomóc w rozwoju całego rynku kapitałowego.

A co ze zmianami legislacyjnymi?

Przede wszystkim mamy gotowe projekty legislacyjne zachęcające do inwestycji na rynku kapitałowym. Ważne, by doceniać i premiować m.in. firmy rodzinne, które decydują się na obecność na polskim rynku kapitałowym. Połączenie sukcesji z IPO i zachętami podatkowymi to jedno z kół zamachowych polskiej przedsiębiorczości. Zachęcamy także do likwidacji tzw. "podatku Belki". Giełda znów musi przyciągnąć inwestorów sensownymi propozycjami pro-rozwojowymi.

Wspominacie też o funduszach REIT. Mają one szansę wejść w życie już w 2024 ?

Głęboko w to wierzę. Jestem od 10 lat propagatorem funduszy REIT. Zawsze mówiłem, że połączenie giełdy i inwestycji w nieruchomości komercyjne to jeden z najlepszych instrumentów finansowych, zarówno dla inwestora instytucjonalnego jak i dla inwestora indywidualnego. Fundusze REIT sprawdziły się na całym świecie, teraz czas na Polskę.

Na jakie sektory postawiłby pan, gdyby to pan od stycznia 2024 decydował o strategicznych kierunkach rozwoju GPW i rynku kapitałowego ?

Z całym zaangażowaniem zdecydowałbym się promować za pośrednictwem GPW i rynku kapitałowego wszelkie spółki technologiczne związane z transformacją energetyczną i zieloną energetyką. Giełda za pośrednictwem inwestorów ma ogromną szansę sfinansować innowacyjną zieloną energetykę. Po drugie, czas na wszelkie spółki technologiczne na GPW, wszelkiego rodzaju "techy". Mamy niepowtarzalną szansę wreszcie dołączyć do rewolucji technologicznej finansowanej przez rynek kapitałowy.

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł