O tym, że polski rynek kapitałowy ma swoje problemy, nikogo nie trzeba przekonywać. Duże nadzieje wiązano z rządową Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego, której koniec realizacji przypada na ten roku. Ta, chociaż faktycznie wprowadziła wiele zmian na rynku, to w praktyce nie zmieniła jego oblicza. Teraz przedsiębiorcy z BCC wzięli sprawy w swoje ręce. Stworzona przez BCC (gdzie za obszar kapitałowy odpowiada Jarosław Grzywiński, były prezes GPW) strategia wskazuje na 17 głównych barier rozwoju rynku. To jednak też pokazanie mocnych stron rynku i pomysły na poprawę jego funkcjonowania.
Głównym punktem jest rozwój rynku pierwotnego. „Nowoczesny rozwój rynku kapitałowego oznacza nieustanne przygotowywanie do debiutu na giełdzie co najmniej 20–30 spółek rocznie o parametrach według wymagań indeksów WIG20/mWIG40. Debiuty nowych emitentów oraz zbudowanie systemu wsparcia nowych emisji akcji to obecnie najważniejsze wyzwanie polskiego rynku kapitałowego” – wskazują autorzy dokumentu. Ważną rolę w tym procesie powinny odgrywać też krajowe domy maklerskie. „Domy maklerskie wymagają nowych paradygmatów rozwoju związanych z większą alokacją kapitału w nowe IPO, bardziej elastycznych kryteriów pozyskiwania kapitału dla przyszłych emitentów” – wskazuje BCC. Mowa jest także o większej ekspozycji polskich spółek na współpracę z zagranicznymi domami maklerskimi i zwiększaniu ich atrakcyjności na rynkach zagranicznych, odbudowie wiarygodności wśród tej grupy inwestorów. Postulowane są także zmiany legislacyjne, które mogłyby ułatwić rozwój rynku, w tym m.in. wprowadzenie REIT-ów czy też zachęty podatkowe. Ważnym aspektem jest też promocja polskiego rynku za granicą czy też dodatkowe wsparcie dla spółek z tzw. trendów przyszłości.
- W 2022 r. stworzyłem platformę rynków kapitałowych i finansowych w ramach BCC. W prace strategiczne zaangażowało się wielu ludzi biznesu z pierwszych stron gazet ekonomicznych, a także przedsiębiorców z krwi i kości. Dokonujemy diagnozy stanu rynku, a następnie przedstawimy precyzyjną strategię dla polskiego przedsiębiorcy, który poprzez polską giełdę często myśli o ekspansji globalnej. Przedsiębiorca w Polsce nie ma czasu na oczekiwanie rozwiązań, on sam musi je wykreować, bo pilnie chce się rozwijać. Naszym przesłaniem jest aktywne odrodzenie rynku IPO w Polsce – mówi „Parkietowi” Jarosław Grzywiński i dodaje. - BCC to aktywni polscy przedsiębiorcy, którzy tworzą bądź współtworzą szereg rozwiązań w biznesie, a także proponują konkretne inicjatywy legislacyjne. Jeżeli poważnie traktujemy przedsiębiorców, to ich postulaty powinny zostać przynajmniej częściowo implementowane. Proponujemy rozwiązania korzystne dla wszystkich uczestników rynku kapitałowego. Dla giełdy, domów maklerskich, inwestorów, a wreszcie dla przyszłych emitentów – przekonuje były szef GPW.
Więcej w środowym „Parkiecie”.