Marek Dietl może szykować się na kolejną kadencję

W tym roku walne zgromadzenie musi wybrać nowego prezesa. Faworyt w tym wyścigu jest jeden. Mowa o urzędującym szefie giełdy, który ma mocne poparcie w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Aktualizacja: 05.05.2022 21:21 Publikacja: 05.05.2022 21:00

Prezes GPW Marek Dietl

Prezes GPW Marek Dietl

Foto: materiały prasowe

Czasy, w których na GPW dochodziło do częstej wymiany prezesa, chyba się skończyły. W tym roku co prawda kończy się kadencja Marka Dietla, obecnego szefa, ale według naszych informacji tym razem obędzie się bez trzęsienia ziemi. Według ustaleń „Parkietu" na prezesa na kolejną kadencję ma zostać wybrany właśnie Marek Dietl.

Jedyna opcja

Formalnie o wyborze prezesa GPW decyduje walne zgromadzenie. To jeszcze nie zostało zwołane, ale prawdopodobnie zmieni się to „na dniach". Według naszych informacji Ministerstwo Aktywów Państwowych, które w praktyce sprawuje pieczę nad GPW, ma ogłosić termin walnego w przyszłym tygodniu.

Z racji kończącej się czteroletniej kadencji prezesa GPW (Dietl szefem giełdy jest co prawda od 2017 r., ale wcześniej kończył kadencję poprzednika) siłą rzeczy w programie obrad musi znaleźć się punkt dotyczący wyboru nowego prezesa. W tym przypadku będzie to nowy stary prezes. – Dietl jest w tym momencie dla Ministerstwa Aktywów Państwowych jedyną opcją na szefa GPW – mówi nam osoba blisko związana z rządem.

Zdaniem naszych rozmówców Dietl ma poparcie MAP. Na jego korzyść przemawia też to, że jest doradcą prezydenta, a dodatkowo łączy go pokrewieństwo z rodziną Kaczyńskich. GPW pod jego wodzą też nie zaliczyła żadnej istotnej wpadki. Co prawda w przeszłości pojawiły się spekulacje, że Dietl może opuścić GPW (w kontekście jego osoby mówiło się m.in. o Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju czy też Narodowym Banku Polskim), ale dzisiaj sam zainteresowany mówi, że jest gotowy pozostać na giełdzie. – Gdyby mi zaproponowano dalsze kierowanie GPW, to przyjąłbym tę propozycję – mówi „Parkietowi" Dietl.

O tym, że to właśnie Dietl będzie kontynuował pracę na GPW, świadczyć mogą również inne fakty. W ostatnich dniach ogłoszono chociażby konkurs na członków zarządu giełdy. Ci wybierani są przez Radę Giełdy, a w sumie do obsadzenia są cztery stanowiska. Otwarcie i kwalifikacja zgłoszeń do dalszego etapu ma nastąpić do 12 maja.

– Skoro został rozpisany konkurs jeszcze przed formalnym wyborem prezesa, to zapewne karty zostały już rozdane – mówi osoba związana z rynkiem kapitałowym.

Formalnie decydujący głos w wyborze prezesa GPW podczas walnego zgromadzenia będzie miał Skarb Państwa, czyli w praktyce Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dzięki uprzywilejowaniu akcji posiada on ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu, więc wybór kandydata namaszczonego przez MAP będzie jedynie formalnością.

Nowe stare wyzwania

Jeśli scenariusz ten faktycznie się sprawdzi, Dietl będzie kontynuował rozpoczęte już projekty. Z perspektywy rynku akcji najważniejszy z nich wydaje się być związany z wymianą systemu transakcyjnego. Zgodnie z planami giełda w 2024 r. chce odejść do UTP i przejść na autorski system WATS. W planach jest również stworzenie nowej strategii GPW. „Jesteśmy blisko wyłonienia doradcy w procesie audytu obecnie realizowanej strategii, patrzymy, co się udało, co się nie udało i jakie są wnioski. To ma pomóc nam stworzyć bilans zamknięcia i nie ukrywam, że wiążemy to z upływem kadencji obecnego zarządu. Umowa z doradcą zakłada, że może być ona kontynuowana w II połowie roku w postaci przygotowania strategii na kolejne lata, którą nowy zarząd powinien ogłosić w I kwartale 2023 r., najpóźniej w kwietniu–maju – mówił podczas ostatniej konferencji wynikowej Dietl.

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł