Wpływ na decyzje o pozyskiwaniu kapitału w drodze ofert publicznych będą miały wyniki spółek za 2018 r. W 2019 roku można spodziewać się zwiększonego zainteresowania spółek debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Szansą na rozwój rynku będzie uruchomienie programu pracowniczych planów kapitałowych. Wiążą się z tym oczywiście istotne wyzwania, z jednej strony dla podmiotów zarządzających, z drugiej strony dla KNF w sferze wypracowania modelu nadzorczego w stosunku do nowej, specyficznej grupy funduszy.
Połowa roku 2019 przyniesie sporo zmian legislacyjnych, głównie na rynku ofert publicznych i w obszarze infrastruktury. Wejdą w życie przepisy nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129, które zastąpi dotychczasową dyrektywę prospektową. Wprowadzona zostanie też obligatoryjna dematerializacja obligacji korporacyjnych, certyfikatów inwestycyjnych oraz listów zastawnych. Oczekuję także uporządkowania rynku funduszy inwestycyjnych poprzez szereg działań zarówno natury administracyjnej, jak i regulacyjnej, w zakresie działalności funduszy inwestycyjnych zamkniętych. W odniesieniu do funduszy inwestycyjnych otwartych oczekuję rozpoczęcia procesu (obliczonego na szereg lat) dotyczącego obniżania kosztów funkcjonowania tych funduszy i wzrostu ich atrakcyjności jako efektywnego instrumentu oszczędzania przez społeczeństwo (poprzez wdrożenie tzw. zachęt, zlimitowanie maksymalnej wysokości wynagrodzenia stałego czy pojawienie się jednostek zbywanych bez pośrednictwa dystrybutorów). Nadchodzący rok będzie również pierwszym pełnym rokiem obowiązywania pakietu MiFID II. Regulacje te są szczegółowe i skomplikowane, ale mam głębokie przekonanie, że podmioty nadzorowane poradziły sobie z efektywnym ich wdrożeniem w codziennej działalności. Bardzo sobie cenię dialog z rynkiem i jeżeli tylko możemy być pomocni w wyjaśnianiu wątpliwości związanych z tymi regulacjami, Urząd KNF jest gotowy do takiej aktywności.
Wpływ na polski rynek kapitałowy, zarówno w aspekcie potencjalnych szans na jego rozwój, jak i ryzyka zmniejszenia aktywności w Polsce inwestorów z Wielkiej Brytanii, będzie miał proces opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej. Rok 2019 będzie także czasem rozwoju nadzorowanego przez KNF rynku towarowego, przede wszystkim w zakresie stworzenia w Polsce hubu gazowego dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Rozwój powinien postępować także w obszarze obrotu towarami spożywczymi ze względu na trwające prace nad stworzeniem elektronicznej platformy sprzedażowej dla produktów rolno-spożywczych. Chciałbym, aby w nadchodzącym roku, jak i w kolejnych latach, wśród uczestników rynku wzrastało przekonanie, że warto działać profesjonalnie, rzetelnie i w najlepiej pojętym interesie klienta. Te niezmienne, uniwersalne wartości zawsze przynoszą korzyść i przekładają się na budowanie zaufania do instytucji finansowych, co sprawia, że w istocie nie są potrzebne szczegółowe i rozbudowane regulacje prawne.