Bartłomiej Duchnowski, wicedyrektor PwC Polska, zespół CMAAS
O ile w sprawozdaniach finansowych za 2021 r. efekty wojny są opisywane jako istotne zdarzenia po dacie bilansowej, o tyle już niedługo w raportach za I kwartał 2022 r. będziemy mogli się przekonać, jak bardzo dotknięte tą sytuacją mogą być spółki.
Dlaczego część przedsiębiorstw odczuwa negatywny wpływ? Wiele przedsiębiorstw realizowało transakcje z podmiotami zlokalizowanymi w Ukrainie, w Rosji czy na Białorusi lub inwestowało tam bezpośrednio, otwierając np. sklepy, fabryki. Wiemy już dziś, że niektóre placówki zlokalizowane w Ukrainie zostały zniszczone w wyniku działań wojennych. Z kolei wiele spółek wycofuje się z umów i działalności na terenie Rosji i Białorusi, czy to na skutek sankcji, czy dobrowolnie.
Wielu przedsiębiorców, którzy bezpośrednio nie są dotknięci tymi wydarzeniami, będzie je odczuwać pośrednio, na przykład poprzez wpływ wojny na zerwanie łańcuchów dostaw, zmniejszony popyt klientów dotkniętych bezpośrednio czy też zwiększoną zmienność na rynkach finansowych (np. osłabienie lokalnych walut, wzrost stóp procentowych).
Czego można się spodziewać w kolejnych raportach finansowych spółek? Istnieje wiele potencjalnych obszarów wpływu, ale podstawowym może być utrata wartości aktywów rzeczowych, np. środków trwałych, zapasów, w szczególności zlokalizowanych fizycznie w Ukrainie bądź w Rosji lub na Białorusi. Analogicznie korekty mogą wymagać wartości aktywów finansowych takich jak należności lub inwestycje w spółki zlokalizowane we wspomnianych krajach.