Towarowa Giełda Energii ma nowy zarząd

Prezesem TGE kolejnej kadencji został Piotr Listwoń, dotychczasowy wiceprezes Giełdy ds. operacyjnych.

Publikacja: 09.05.2024 06:00

Piotr Listwoń, nowy prezes Towarowej Giełdy Energii. Fot. mpr

Piotr Listwoń, nowy prezes Towarowej Giełdy Energii. Fot. mpr

Foto: Exclusive

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Towarowej Giełdy Energii (TGE) powierzyło stanowisko prezesa kolejnej kadencji Piotrowi Listwoniowi, dotychczasowemu wiceprezesowi ds. operacyjnych. Decyzją rady nadzorczej TGE na stanowisku wiceprezesa zarządu ds. rozwoju biznesu kolejnej kadencji pozostanie Jarosław Ziębiec. Jednocześnie rada nadzorcza powołała na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych kolejnej kadencji Mariusza Buraczyńskiego, który obejmie funkcję pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Nowa kadencja rozpocznie się w dniu następującym po dniu odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2023 r. Dotychczasowy prezes Piotr Zawistowski będzie pełnił tę funkcję do wygaśnięcia obecnego mandatu. Po jego wygaśnięciu planowana jest kontynuacja współpracy w innej formule.

Piotr Listwoń jest związany z Grupą Kapitałową TGE od 2008 r. Wiceprezesem TGE, odpowiadającym za działalność operacyjną Giełdy oraz rozwój oferty produktowej, jest od kwietnia 2018 r. W październiku 2023 r., równolegle do pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu TGE, objął stanowisko wiceprezesa zarządu IRGiT, nadzorując w ten sposób działalność operacyjną GK TGE.

Jarosław Ziębiec jest związany z TGE od marca 2014 r. Stanowisko wiceprezesa zarządu ds. rozwoju biznesu objął w październiku 2023 r. Jest członkiem Komitetu Zarządzania Ryzykiem TGE.

Mariusz Buraczyński ma ponad 25-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte w branży finansowej i energetycznej. Przez blisko 15 lat zajmował stanowiska kierownicze w podmiotach związanych z handlem towarami dopuszczonymi do obrotu organizowanego przez TGE.

Pierwszy kwartał 2024 r. okazał się dla TGE rekordowy pod względem wolumenu obrotu gwarancjami pochodzenia OZE – jego wartość wyniosła 17 024 207 MWh, dając wzrost aż o 35,4 proc. r./r. W okresie od stycznia do marca br. zanotowano także większe o 21,5 proc. r./r. obroty na rynku spot gazu ziemnego, które osiągnęły poziom 6 796 739 MWh. Rekordowy pod względem wielkości spotowych obrotów energią elektryczną (wzrost o 91,4 proc. r./r.), a także obrotów gwarancjami pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE (wzrost r./r. o 1,1 proc.) był dla Giełdy również miniony rok.

Energetyka
Jest nowy prezes gdańskiej Energi
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Energetyka
Ile zapłacimy za prąd z morskich farm wiatrowych? Niespodziewany ruch rządu
Energetyka
Definicja budynku nadal sporna
Energetyka
Fiasko gazowego projektu Enei. Cios w plany, aby pokryć braki mocy do produkcji prądu
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Energetyka
Pełna moc Dolnej Odry
Energetyka
Gazowy gigant PGE zastąpi węgiel. „Elektrownie węglowe trwale nierentowne”