Jeśli chcielibyśmy zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, wciąż aktualnym, wybudować kilka bloków jądrowych, o łącznej mocy 6–9 GW, to pojawia się pytanie, czy taka duża ilość energii z atomu, który musi pracować ciągle, nie będzie kolidować z rosnącą mocą z OZE...
Nie podzielam takich obaw. Taki poziom mocy w atomie jak w PPEJ – w mojej ocenie – nie zagrozi rozwojowi OZE. Musimy pamiętać, że nasza gospodarka będzie się w dużym stopniu elektryfikować. Zapotrzebowanie na energię wzrośnie między innymi dzięki takim branżom, jak sztuczna inteligencja i centra danych.
Elektrownia Turów jest potrzebna dla bezpieczeństwa energetycznego?
Sama jednostka w kontekście braku mocy w systemie energetycznym, które mogą pojawić się w kolejnych latach, jest nam obecnie potrzebna. Rozbudowujemy sieć przesyłową na Dolnym Śląsku między innymi po to, by zminimalizować ryzyka w sytuacji, w której ta elektrownia nie byłaby w stanie – z różnych powodów – dalej produkować energii. Niezależnie od tego na granicy polsko-niemiecko-czeskiej potrzebujemy jednak źródła energii, które ze pozwoli stabilizować napięcie w sieciach i umożliwi wymianę międzysystemową.
Prosumenci, którzy korzystają z systemu rozliczeniowego net – billing żalą się na niskie rozliczeniowe ceny miesięczne, które publikują PSE, a po których się oni rozliczają…
PSE obliczają cenę miesięczną po wzorze z ustawy i ją publikują, niskie ceny to nie jest nasze widzimisię tylko realia rynku europejskiego. Świecące słońce czy też wiejący wiatr to dziś synonim niskich cen energii. Nikt na początku rewolucji prosumenckiej w Polsce nie zdefiniował jej celu. To jest właśnie przykład braku strategii, o którym mówiłem na początku naszej rozmowy. Moim zdaniem celem instalacji fotowoltaicznej na domowych dachach powinno być zapewnienie jak najszerszej samowystarczalności energetycznej, a nie zarabianie i handel. System nie jest do tego, aby służyć jako „wirtualny magazyn”. Rozumiem rozczarowanie części prosumentów, ale to efekt braku zdefiniowania celu tej rewolucji, której skala zdecydowanie przerosła pomysłodawców. Trzeba podjąć kroki, aby część tych zdarzeń zmitygować. Nie mówię tu tylko o magazynach prosumenckich, bo one problemu nie rozwiążą. Chodzi o magazyny energii na sieciach niskich i średnich napięć, o rynki elastyczności, ceny dynamiczne itd.
Drogą do rozwoju prosumentów w Polsce będzie odmrożenie cen energii i powrót do rynkowych stawek. Koszty życia w innych sektorach wrosły kilka razy, a ceny energii jak mroziliśmy, tak mrozimy dalej. Trzeba pomóc najsłabszym, a nie dotować poprzez rekompensaty koncerny energetyczne. Tylko na konkurencyjnym rynku jest miejsce dla prosumentów. Dostępna moc tych instalacji czy też magazynów, mogłaby być wykorzystywana przez spółki obrotu, a właściciele instalacji mogliby za to otrzymywać wynagrodzenie. Dopóki nie zachęcimy do twórczego podejścia do prosumenckiej energetyki, na przykład poprzez tworzenie lokalnych społeczności, takie problemy, o które Pan pyta, będą się pojawiać.
W tym roku PSE już ośmiokrotnie decydowały się na redukcję generacji energii z OZE. Głównie z fotowoltaiki. A prawdziwe lato dopiero przed nami. Będą masowe redukcje mocy z instalacji OZE tego lata?
Niekoniecznie, bo efektywność źródeł fotowoltaicznych spada wraz ze wzrostem temperatury. Ponadto latem nie będą pracować elektrociepłownie, w systemie będzie więc więcej miejsca dla OZE. Dodatkowo kiedy fotowoltaika będzie pracować najintensywniej, wzrośnie zapotrzebowanie wynikające z pracy klimatyzatorów.
Kwestia rosnących redukcji to także rosnące problemy z wpłatą rekompensat za takie działania…
Staramy radzić sobie z tym problemem i sukcesywnie rozliczać redukcje. Podejmujemy starania, aby usprawnić i uprościć ten proces. Musimy jednak pamiętać, że to nie od nas zależy, jaki jest biznes plan danego inwestora. To w ich interesie jest znalezienie klientów na produkowaną przez nich energię. Niebawem sam rynek będzie penalizować produkcję energii bez umów i odbiorców.
CV
Grzegorz Onichimowski
Grzegorz Onichimowski jest prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych od 1 marca 2024 r. Przedsiębiorca i menedżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetyki i IT. Ekspert Instytutu Obywatelskiego i współtwórca programu energetycznego Koalicji Obywatelskiej. Współtwórca i prezes (w latach 2002–2012) Towarowej Giełdy Energetycznej. Konsultant w wielu firmach sektora energetycznego w Polsce, Europie i USA. W latach 2015–2019 pomagał tworzyć rynek energii w krajach Zatoki Perskiej. Wykładowca Collegium Civitas i innych uczelni. Absolwent Politechniki Warszawskiej oraz SGH.