Jak czytamy w komunikacie, wniosek dotyczy gwarancji zapłaty do kwoty 109,77 mln zł obejmującej pozostałe do zapłaty wynagrodzenie wykonawcy z kontraktu, zarówno w odniesieniu do części zafakturowanej i niezapłaconej przez Tauron Wytwarzanie, jak i niezafakturowanej. "W żądaniu zakreślono Tauron Wytwarzanie termin czterdziestu pięciu dni od dnia doręczenia żądania na jego wykonanie, z zastrzeżeniem, że jeżeli wykonawca nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym terminie, wykonawca będzie uprawniony do odstąpienia od umowy z winy Tauron Wytwarzanie ze skutkiem na dzień odstąpienia" - czytamy w komunikacie giełdowym opublikowanym przez Rafako.
Wybudowany nakładem ponad 6 mld zł blok Jaworzno 910 MW przechodził od momentu synchronizacji z systemem energetycznym, a więc od listopada 2020 r. liczne awarie i usterki. Tauron i Rafako zarzucają sobie wzajemnie niewłaściwie użytkowanie bloku z jednej strony i wadliwe wykonania z drugiej.
Rafako 10 listopada 2022 r. otrzymało od Taurona Wytwarzanie pismo w przedmiocie wad realizacji kontraktu na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno III. Z kolei 22 listopada Tauron Wytwarzanie wysłał do Rafako pismo, w którym przekonuje, że ta firma nie doprowadziła do usunięcia wad polegających na braku osiągnięcia przez blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno gwarantowanych w kontrakcie parametrów technicznych. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że wadliwe ma być skonstruowany system odpopielania, choć Rafako twierdzi, że to przez złej jakości paliwo podawane do bloku.
Mimo tych zastrzeżeń blok w momencie próby, a więc zwiększonego zapotrzebowania na energie w efekcie ataku zimy pracuje od kilku dni w pełni swojej maksymalnej mocy.