Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.08.2020 05:09 Publikacja: 28.08.2020 05:09
Foto: Bloomberg
Energia miałaby być wytwarzana w parku wiatrowym położonym niedaleko zakładów produkcyjnych Ikei. Rozważana jest również możliwość bilansowania produkcji energii poprzez instalacje fotowoltaiczne o mocy nawet 6 MW. Negocjacje dotyczyć będą sprzedaży energii elektrycznej o łącznej mocy 10,2 MW.
Rok temu spółka przyjęła strategię, której celem jest budowa projektów w branży OZE oraz wejście na główny rynek GPW. Poczyniła już ku temu pierwsze kroki, podpisując w kwietniu umowę ramową z chińską firmą specjalizującą się w budownictwie energetycznym North China Power Engineering, dzięki której w przyszłości będzie dysponować farmami wiatrowymi o mocy 500 MW. – Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą jest ważnym elementem naszych działań, niezbędnym do rozpoczęcia procesu realizacji farm wiatrowych, który umożliwi nam w 2021 r. uruchomienie i sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w tych podmiotach – komentował w kwietniu prezes spółki Janusz Petrykowski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Francuski rząd zaproponował złagodzenie wpływu flagowego instrumentu polityki klimatycznej jakim jest system handlu uprawnieniami do emisji Co2 – EU ETS. Francja zaproponowała wprowadzenie tzw. korytarza cenowego, który może złagodzić wzrosty cen. O tę zmianę od kilku miesięcy zabiegało polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Grupa Enea kupiła sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW. Przejmie także projekt farmy fotowoltaicznej. Zapłaci maksymalnie 914 mln zł.
Polenergia w nowej strategii do 2030 r. zakłada ponaddwukrotny wzrost EBITDA i blisko 1 GW mocy więcej. Rozwój energetyki wiatrowej na morzu jest głównym celem grupy.
Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea nabyła od European Energy sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW, zlokalizowanych w woj. zachodniopomorskim. Wraz z farmami wiatrowymi, w ramach transakcji Enea przejmie także projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW na etapie „ready to build”. Wartość transakcji wyniesie maksymalnie 914 mln złotych.
Przy okazji publikacji wyników za 2024 r., Polenergia poinformowała także o założeniach nowej strategii spółki do 2030 r. W jej efekcie Polenergia ma zanotować ponad dwukrotny wzrost EBITDA i blisko 1 GW mocy więcej do 2030 r.. Morska energetyka ma być głównym celem spółki co jest zresztą konsekwencją największych nakładów inwestycyjnych. Finalnej decyzji inwestycyjnej dla dwóch farm offshore jednak jeszcze nie ma.
Obecnie nie jest planowana sprzedaż akcji przez akcjonariuszy, to spółka będzie pozyskiwała środki – zapowiada prezes Mateusz Wróbel.
Rząd zabiera się do rozwiązania problemu braku miejsca w sieci elektroenergetycznej. Wśród propozycji są te zmierzające do skrócenia terminów przyłączenia oraz do odblokowania miejsca przez inwestorów, którzy nic nie budują mimo uzyskanych warunków przyłączenia.
Nawet jeśli nastąpi obniżka stóp w lipcu czy sierpniu, to niewielka. Trochę ożywi klientów, ale nie na tyle, by to miało duży wpływ na sprzedaż. Dlatego myślę, że ten rok będzie dla deweloperów dość podobny do poprzedniego – mówi Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronsona.
Na koniec marca ważnymi prospektami dysponowało siedmiu emitentów. Wartość emisji formalnie możliwa do ich przeprowadzenia wynosiła blisko 2 mld zł, ale trudno liczyć, by firmy wykorzystały programy w całości.
W I kwartale emitenci obligacji przeprowadzili sześć publicznych emisji obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów. Przed rokiem o tej porze było ich jedenaście. W ujęciu wartościowym różnice nie są aż tak duże.
Rezygnacje to nie odejścia. Kluczowi menedżerowie dewelopera pozostają dyrektorami działów. Belgijska część grupy ma kłopoty, Polska jest dobrze postrzegana przez inwestorów, co pokazuje wycena obligacji na Catalyst.
Wielton Defence, spółka z grupy Wielton, pozyskała pierwszy kontrakt w sektorze obronności.
Skarbiec Holding, właściciel Skarbca TFI, zaprezentował wyniki z pierwszej połowy roku obrotowego 2024/2025. Grupa zdecydowanie poprawiła wynik netto.
Piątkowa sesja na europejskich giełdach stała pod znakiem przeceny. Jakie wieści napłynęły ze spółek?
Zeszły rok dla grupy był rekordowy. Rekordowa będzie też dywidenda. Kurs akcji w ostatnim czasie poszedł znacznie w górę. – Mocno wierzę w Asseco. Moje akcje nie są na sprzedaż – zadeklarował prezes Adam Góral.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas