Azoty integrują się wokół konkretnych biznesów

Ruszyła konsolidacja firm wsparcia m.in. projektowych, wykonawczych, remontowych i serwisowych. Podobnie jest z tzw. Centrum Usług Wspólnych. Lada chwila obejmie obszary badań i rozwoju oraz logistyki, a następnie sprzedaży i produkcji.

Publikacja: 28.11.2024 06:00

Andrzej Skolmowski, wiceprezes Azotów

Andrzej Skolmowski, wiceprezes Azotów

Foto: materiały prasowe

Jednym z najważniejszych zadań obecnego zarządu Azotów jest wzmocnienie i ujednolicenie współpracy w ramach grupy kapitałowej, bez której nie ma szans na powodzenie działań naprawczych. Z tego też powodu priorytetowo potraktowano kwestię zawarcia umowy integracyjnej, co właśnie nastąpiło. – Dokument został już podpisany przez Azoty ze wszystkimi spółkami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej (ponad 20 firm – red.), co otwiera nam drogę do zacieśniania współpracy w poszczególnych obszarach. Cel na najbliższe miesiące to osiągnięcie satysfakcjonujących optymalizacji kosztowych związanych z konsolidacją procesów w obszarze sprzedażowym i produkcyjnym, wsparcia biznesu, zakupu surowców oraz projektów B+R (działalność badawczo-rozwojowa – red.) i inwestycji – informuje nas Andrzej Skolmowski, wiceprezes Azotów.

Azoty chcą zbudować silną pozycję grupy wokół konkretnych biznesów

Wiceprezes dodaje, że obecnie trwają finalne prace nad harmonogramem integracji i docelowym modelem organizacyjnym w zakresie wsparcia biznesu. Na początku przyszłego roku zarząd chce wdrożyć nową strukturę organizacyjną i biznesową w tym obszarze. Chodzi o firmy z grupy kapitałowej, których działalność skupia się na projektowaniu, przygotowaniu i realizacji inwestycji, remontach, serwisie czy utrzymywaniu sprawności ruchu ciągów przemysłowych.

– Proces integracji jest również realizowany w ramach Centrum Usług Wspólnych – wymaga on efektywnego określenia nowej roli i funkcji CUW w ramach całej grupy kapitałowej. Kolejny obszar, w którym w najbliższych tygodniach rozpoczniemy działania integracyjne, to B+R – informuje Skolmowski. W ramach prowadzonej transformacji zarząd planuje nadać duże znaczenie obszarowi logistyki. Rozumie pod tym zarówno wykorzystanie infrastruktury portowej, jak również kolejowej.

Wiceprezes Azotów zapewnia, że równie ważne pozostają działania konsolidacyjne w zakresie sprzedaży i produkcji, czyli w kluczowym obszarze niedawno ogłoszonego programu Azoty Business. Docelowo koncern chce zbudować silną pozycję grupy wokół konkretnych biznesów, a nie tak jak dotychczas – wokół poszczególnych zakładów. – W 2026 r., po pełnoskalowym wdrożeniu procesu transformacji, będziemy mogli mówić o kompleksowej konsolidacji w tych obszarach – deklaruje Skolmowski.

Azoty zmniejszają stan zatrudnienia w grupie kapitałowej

Tłumaczy, że nadanie priorytetów dla poszczególnych biznesów (grupa chce mieć silną pozycję na europejskim rynku nawozów, tworzyw i produktów oxo) nie jest tożsame z układem głównych obszarów działalności określonych w raportach giełdowych. Nie oznacza też, że to, co się dziś nie mieści w priorytetach, zostanie zlikwidowane lub sprzedane. Zarząd cały czas prowadzi analizy każdego biznesu, a kluczowym czynnikiem rozstrzygającym o kontynuacji danej działalności będzie realizowana i prognozowana rentowność. Poza tym dla wybranych produktów nie wyklucza się współpracy z potencjalnymi partnerami.

Nie zmienia to faktu, że do końca tego roku Azoty chcą ustalić harmonogramy i podjąć pierwsze decyzje o trwałym wyłączeniu 22 instalacji. Jakich konkretnie, spółka będzie informować w komunikatach giełdowych. Plany koncernu do końca roku przewidują też zmniejszenie liczby zatrudnionych. Od marca do końca października liczba pracowników w grupie zmalała o 820 osób. Do końca roku liczba ta ma sięgać już blisko 1 tys. Dla porównania na koniec ubiegłego roku załoga w całej grupie liczyła 15,7 tys. osób. Przeprowadzona redukcja zatrudnienia to efekt m.in. optymalizacji struktur organizacyjnych, ograniczeń stanowisk menedżerskich oraz wypowiedzeń złożonych przez pracowników i przechodzenia na emeryturę.

Oszczędności mają też dać porozumienia w sprawie zawieszenia wybranych kosztochłonnych postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy. Objęły one łącznie 15 firm z grupy, w tym 4 największe.

Chemia
Piąta instalacja kwasu azotowego w Puławach
Chemia
Azoty uruchomiły w Puławach piątą instalację kwasu azotowego
Chemia
Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka. Za droga i nierentowna
Chemia
Polska i europejska branża chemiczna mają problemów bez liku
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Chemia
PCC Rokita liczy na poprawę koniunktury gospodarczej
Chemia
Europejski Zielony Ład uderza w grupę Azoty