Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 05:19 Publikacja: 09.09.2024 06:00
Foto: Adobestock
Za nami pierwszy tydzień września i na ten moment statystyka potwierdza słabość tego miesiąca. Licząc do piątkowego popołudnia, WIG20, mWIG40 i szeroki WIG straciły w pięć sesji po ponad 2 proc., a sWIG80 – ponad 1 proc. Za skok zmienności odpowiadały przede wszystkim czynniki zewnętrzne: mieszane dane makroekonomiczne z USA – słabsze od oczekiwań odczyty indeksów przemysłowych ISM i PMI i danych z rynku pracy (JOLTS, ADP) i lepsze od prognoz odczyty wskaźników usługowych. Duży wpływ na globalne nastroje miało też pogorszenie w branży producentów procesorów. Sporo traciły m.in. Nvidia, Intel i AMD. Czynniki lokalne były natomiast pozytywne. Indeks PMI dla polskiego przemysłu wypadł powyżej oczekiwań, RPP nie zmieniła stóp, a prezes NBP mówił, że w Polsce mamy cud gospodarczy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warszawska giełda zaczęła nowy rok obiecująco. Główne indeksy przebiły lokalne opory i oddaliły się od grudniowych dołków. Czy można już mówić o długoterminowym przesileniu?
WIG zyskał w grudniu 0,26 proc., podczas gdy średnia zmiana indeksu w tym miesiącu wynosi 3,5 proc. Trudno zatem mówić o efekcie grudnia czy rajdzie św. Mikołaja. Być może z prezentami ten ostatni wstrzymał się do pierwszego miesiąca roku.
To o 21 proc. więcej niż w roku poprzednim, ponieważ eksporterzy pospieszyli, aby nadrobić słaby popyt wewnętrzny i wyprzedzić powrót Donalda Trumpa do Białego Domu.
Inwestorzy z warszawskiego parkietu zeszli na ziemię. Wczoraj wszystkie główne wskaźniki spadły. Graczom poza sytuacją na tzw. rynkach bazowych przeszkadzał drożejący dolar. Czy notowaniom pomogą dziś doniesienia z USA w sprawie ceł?
W piątek, po dniu przerwy, do gry wróciły giełdy amerykańskie. Krótko mówiąc powrót nie był udany. Główne indeksy pospadały po 1,5-1,6 proc. Nie pierwszy raz w ostatnich dniach…
Gwałtowny wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych ponad 5 proc. jest dowodem osłabienia wypłacalności finansów publicznych i zniszczenia siły nabywczej waluty.
Warszawska giełda zaczęła nowy rok obiecująco. Główne indeksy przebiły lokalne opory i oddaliły się od grudniowych dołków. Czy można już mówić o długoterminowym przesileniu?
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas