Rok temu Rada Ministrów przyjęła Długoterminową strategię renowacji budynków (DSRB), która określa niezbędne działania mające doprowadzić do osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej i niskoemisyjności budynków w Polsce do 2050 r. To z kolei ma pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a także na generowanie nowych miejsc pracy związanych z przeprowadzeniem termomodernizacji obiektów budowlanych. O ogromnej wadze DSRB świadczy też to, że renowacja budynków ma być jednym z największych wyzwań infrastrukturalnych naszego kraju w najbliższych 28 latach. Podobnie jak w innych państwach UE polskie budynki w długim okresie powinny zostać zmodernizowane w sposób spójny z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. W tym kontekście istnieje pilna potrzeba wymiany najbardziej emisyjnych źródeł ciepła w celu poprawy jakości powietrza, przy jednoczesnym zapewnieniu poprawy wartości użytkowej budynków.
Z przeprowadzonej inwentaryzacji wynika, że nad Wisłą znajduje się 14,2 mln budynków, z czego do 2050 r. termomodernizacji ma być poddanych 7,5 mln. Tempo prowadzonych prac będzie zróżnicowane. W latach 2020–2030 zaplanowano termomodernizację 236 tys. budynków rocznie, w latach 2030–2040 – 271 tys., a w latach 2040–2050 – 244 tys. Istotną rolę w tym procesie mogą i chcą odegrać również giełdowe spółki.
Ślad węglowy
Selena FM, globalny producent chemii budowlanej, już od dłuższego czasu oferuje na rynku szeroką gamę produktów przyczyniających się do poprawy efektywności energetycznej budynków. Produkuje i oferuje nie tylko innowacyjne rozwiązania do poprawy izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych, oparte na technologiach pianoklejów, ale też inne systemy podnoszące efektywność energetyczną budynków. – Należy do nich system COOL-R, obniżający temperaturę na powierzchni dachu, co eliminuje nadmierne przegrzewanie się połaci dachowej, a więc zmniejsza zapotrzebowanie na energię końcową do ogrzewania i chłodzenia budynku. Kolejnym systemem jest kompletny dach energetyczny – na bazie powłoki COOL-R, z panelami fotowoltaicznymi, obniżający zapotrzebowanie na energię końcową z paliw kopalnych – wymienia Jacek Michalak, prezes Selena FM. Grupa posiada też produkty do szczelnego montażu okien i innowacyjne systemy dociepleń. Duży nacisk kładzie na szkolenia i certyfikację wykonawców, tak aby jakość wykonywanych prac termomodernizacyjnych była jak najwyższa.
Zarząd zapowiada, że zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach grupa będzie inwestować w nowe rozwiązania z zakresu termomodernizacji. – Do tej pory wszelkie działania branży koncentrowały się głównie na redukcji operacyjnego śladu węglowego, czyli emisji CO2 spowodowanej użytkowaniem budynków – ogrzewaniem, chłodzeniem, grzaniem wody użytkowej, korzystaniem z urządzeń i instalacji. Wraz z rozwojem technologii pozwalających na zmniejszanie energochłonności budynków w trakcie ich eksploatacji rosnąć będzie znaczenie wbudowanego śladu węglowego (emisje spowodowane zużyciem energii niezbędnej do produkcji materiałów i technologii wykorzystywanych w budownictwie – red.), który obecnie jest często marginalizowany – twierdzi Michalak. Informuje, że dynamika sprzedaży poszczególnych produktów służących termomodernizacji jest uwarunkowana geograficznie, na co istotny wpływ mają programy wspierające działania z tego zakresu. Na poziomie europejskim, rządowym czy lokalnym różnią się one w zależności od danego regionu. Refundacje inwestycji termomodernizacyjnych sięgają od 40 proc. do nawet 110 proc. poniesionych kosztów. – Na płaszczyźnie zarówno rządów poszczególnych krajów, jak i całej Unii Europejskiej działania w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie, w tym termomodernizacji, są obecnie szczególnie podkreślane i będą dotowane. Biorąc to pod uwagę, rynek termomodernizacji jest dla nas obiecujący i powinien rosnąć – uważa prezes Selena FM.