ATM Grupa zapowiada lepsze drugie półrocze

Za sprawą dekoniunktury na rynku reklamy i ostrożności stacji telewizyjnych ten rok będzie słaby dla producenckiej spółki. Mimo to planuje ona dwa, trzy przejęcia

Publikacja: 05.09.2009 11:28

ATM Grupa zapowiada lepsze drugie półrocze

Foto: GG Parkiet

W drugim półroczu tego roku zarówno przychody, jak i zyski ATM Grupy, największego krajowego producenta telewizyjnego, będą wyższe niż w pierwszej połowie roku – sądzi Paweł Tobiasz, członek zarządu spółki odpowiedzialny za finanse. W I półroczu przychody grupy były podobne jak rok wcześniej, a zyski operacyjny i netto znacznie spadły. Rentowność operacyjna obniżyła się z 20 proc. do 3,5 proc., a na poziomie netto z 19,6 proc. do 3,4 proc.

[srodtytul]Rynek się skurczył [/srodtytul]

– Wprawdzie w naszej działalności nie obserwujemy sezonowości, to jednak IV kwartał jest zwykle nieco lepszy niż pozostałe kwartały roku. Liczymy, że drugie półrocze będzie lepsze dzięki wyższej liczbie sprzedanych produkcji – mówi Tobiasz.

– W I połowie roku rynek produkcji telewizyjnych zmniejszył się w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, zarówno w ujęciu wolumenowym, jak i wartościowym. Na tym etapie trudno określić, jaka była skala tego zjawiska. Moim zdaniem będzie to można ostatecznie stwierdzić pod koniec roku – powiedział Tobiasz.

Według ATM Grupy stacje odsuwają decyzje o zakupie nowych programów i starają się negocjować jak najniższe ceny. Nadawcy są bardzo ostrożni: zamawiają mniejsze pakiety, robią zakupy tylko do najważniejszych pasm programowych, renegocjują ceny i warunki płatności, do minimum ograniczają decyzje o zakupie nowych formatów i często powtarzają na antenie programy. – Za to samo co kiedyś stacje są dziś gotowe płacić o 15–20 proc. mniej – powiedział Tobiasz. – Staramy się dopasować do ich potrzeb.

[srodtytul]Inwestycje na później [/srodtytul]

W drugim kwartale ATM Grupa odczuła tę sytuację najmocniej: nadawcy przekładali nowe projekty na późniejsze terminy i doprowadzali do renegocjacji wcześniej ustalonych założeń budżetowych. Stacje, szukając oszczędności, decydują się częściej na mniej znane i tańsze formaty.

Na rezultaty ATM Grupy w I połowie roku nie miały jeszcze dużego wpływu wyniki spółki Baltmedia, przejętego producenta serialu „Ojciec Mateusz”. Będą widoczne w II półroczu. Według Tobiasza głównym źródłem przychodów grupy będą stałe pozycje, takie jak kolejne odcinki seriali „Złotopolscy”, czy „Pierwsza miłość”. – Liczymy też na kilka nowych projektów, np., „Paco i jego ludzie” dla Telewizji Polsat czy serial „Siostrzyczki” realizowany przez spółkę zależną Profilm dla Telewizji Polskiej – powiedział menedżer.

Potwierdził, że w tym roku Profilm wypracuje zyski. – To będzie bardzo udany rok dla tej firmy. Ukończyła realizację filmu „Miasto z morza”, zaczęła zdjęcia do filmu „Milion dolarów” – powiedział Tobiasz. Wbrew oczekiwaniom zysku nie przyniesie jeszcze spółka A2 Multimedia, wspólny projekt z Agorą.

Mimo słabego roku, ATM Grupa nadal myśli o przejęciach. – Rozmawiamy z kilkoma podmiotami. Sądzę, że ten rok może przynieść dwie, a może nawet trzy akwizycje. Interesują nas firmy o przychodach do 10 mln zł – powiedział Tobiasz.

Budownictwo
Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Wycena obligacji Ghelamco w Polsce odbija. Koniec kłopotów grupy?
Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji