Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.05.2019 05:05 Publikacja: 09.05.2019 05:05
Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.
Foto: materiały prasowe
– Potwierdzają się nasze przewidywania, jeśli chodzi o niesłabnące zainteresowanie klientów mieszkaniami z rynku pierwotnego. Wzrost sprzedaży to przede wszystkim efekt znaczącego rozszerzenia oferty od końca 2018 r. na każdym z siedmiu rynków – komentuje Zbigniew Juroszek, prezes i główny akcjonariusz Atalu.
Mimo przebicia pułapu tysiąca lokali po czterech miesiącach celem na cały 2019 r. pozostaje sprzedaż co najmniej 2,5 tys. lokali. W 2018 r. deweloper podpisał 2,42 tys. umów, o 13,2 proc. mniej niż w rekordowym 2017 r. Priorytetem jest jednak nie jak najwyższa sprzedaż w ujęciu ilościowym, lecz zachowanie wysokich marż. W 2018 r. rentowność brutto ze sprzedaży wyniosła 26,9 proc. Sprawozdanie za I kwartał ukaże się 21 maja.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kolejna giełdowa spółka, tym razem Mirbud, może brać udział w przetargach o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł netto.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Perspektywa cięć stóp pozytywnie wpływa na postrzeganie deweloperów mieszkaniowych przez rynek. Paliwem kolejnych wzrostów mogą być dane o sprzedaży za II kwartał – jeśli pokażą one poprawę.
Unibep jest jednym z czternastu graczy, którzy będą mogli się starać o kontrakty drogowe o łącznej wartości 2,3 mld zł netto.
W I kwartale 2025 r. deweloperzy uruchamiali relatywnie dużo projektów, mimo wciąż nie najlepszego otoczenia. Wyraźnie zwolnili jednak z tempem uzyskiwania pozwoleń. Co zmieni na rynku spodziewana obniżka stóp?
Papiery dewelopera na Catalyst są wciąż wyceniane z dyskontem, ale już nie tak mocnym, jak przed świętami. Przełomowych informacji brak, belgijska część grupy walczy o utrzymanie płynności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas