Warimpex: Fundamentem biura

Notowany w Warszawie i Wiedniu deweloper oraz właściciel nieruchomości komercyjnych liczy na lepsze wyniki w 2021 r. wobec mocno naznaczonych pandemią ubiegłorocznych rezultatów.

Publikacja: 28.04.2021 05:03

Warimpex: Fundamentem biura

Foto: materiały prasowe

W 2020 r. firma poniosła 29,7 mln euro straty netto wobec 61,5 mln euro na plusie rok wcześniej, czyli najlepszego wyniku w historii.

Biorąc pod uwagę sam najem, zysk brutto ze sprzedaży skurczył się o 18 proc., do 14,3 mln euro. Wynik obciążyło jednak przeszacowanie w dół wartości portfela nieruchomości – to blisko 11 mln euro wobec 14,9 mln na plusie rok wcześniej. W wynik uderzyły również różnice kursowe, ponadto baza z 2019 r. powiększona była o 29 mln euro zysku pochodzącego ze sprzedaży większości hoteli.

Prezes Franz Jurkowitsch powiedział podczas briefingu, że liczy na lepszy 2021 r., biorąc pod uwagę, że w większości straty w 2020 r. były papierowe. Jego zdaniem nie zachodzi duże prawdopodobieństwo dalszego przeszacowywania wartości nieruchomości.

73 proc. aktualnego portfolio Warimpeksu to biura, gdzie sytuacja operacyjna jest stabilna, nie ma problemu z wynajmem ani ściąganiem czynszów. Zdaniem Jurkowitscha w nowej rzeczywistości po pandemii praca zdalna będzie stosowana, ale nie w takim wymiarze jak obecnie, bo biznes opiera się na pracy zespołowej i na relacjach, dlatego biura będą potrzebne.

Foto: GG Parkiet

Menedżer liczy również na docelowe odbudowanie się rynku hotelowego, na początek turystycznego.

Warimpex nie zwalnia z inwestycjami na kluczowych rynkach, czyli w Polsce, Niemczech i Rosji. Jeśli chodzi o nasz rynek, deweloper uzyskał pozwolenie na budowę III fazy kompleksu biurowego Mogilska w Krakowie, liczącego prawie 10 tys. mkw., a także I etapu kompleksu w Białymstoku, liczącego 32 tys. mkw. Budowa ruszy, jeśli zostanie osiągnięte odpowiednie zainteresowanie najemców.

W planach jest jeszcze postawienie biurowca Chopin Office w Krakowie, liczącego 21 tys. mkw.

We wtorek kurs Warimpeksu na warszawskim parkiecie rósł o nawet 15 proc., do 5,16 zł. Przed pierwszym lockdownem papiery były jednak wycenianie na blisko 7 zł. ar

Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Budownictwo
Mercor po konferencji: W planach ekstradywidenda i nowa strategia
Budownictwo
Budimex z rekordowym portfelem zamówień budowlanych