Łatwiejsze rozliczenia podatkowe w XTB

Klienci XTB, którzy inwestują na rynkach zagranicznych, będą mieli ułatwione życie przy rozliczeniu podatkowym z fiskusem.

Publikacja: 05.09.2023 13:00

Łatwiejsze rozliczenia podatkowe w XTB

Foto: Adobe Stock

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przychylił się do wniosku XTB o zmianę interpretacji indywidualnej związanej z rozliczaniem dochodów inwestorów z giełd zagranicznych. Do tej pory, stosując wcześniejsze wytyczne, inwestorzy otrzymywali od XTB dane dotyczące dochodów z giełd zagranicznych w specjalnym “Raporcie Podatkowym” wraz z instrukcją, jak należy je przenieść do formularza PIT-38, a zestaw danych automatycznie przeniesiony do zeznania podatkowego.

Od roku podatkowego 2023, proces rozliczania dochodów z inwestycji w akcje i ETF-y notowane na giełdach zagranicznych ma być prostszy. Zmiana wprowadzona przez szefa KAS spowoduje, że inwestorzy otrzymają PIT-8C obejmujący dochody ze wszystkich zamkniętych inwestycji dokonywanych w XTB (transakcji na CFD i sprzedaży papierów wartościowych notowanych na GPW oraz na giełdach zagranicznych). Dochody te automatycznie zaimportują się do PIT-38 w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl w usłudze Twój e-PIT.

Czytaj więcej

XTB nie zmienia strategii

- Jesteśmy zadowoleni, że szef KAS przychylił się do naszego wniosku o zmianę wcześniejszej interpretacji - komentuje Paweł Szejko, członek zarządu XTB. - To efekt naszej pracy, która podyktowana była oczekiwaniami inwestorów. W ten sposób likwidujemy kolejną barierę, która mogła zniechęcać przed lokowaniem środków na zagranicznych giełdach. Od 2023 roku rozliczenie z Urzędem Skarbowym będzie znacznie prostsze - dodaje Szejko.

Mimo wprowadzonej zmiany, XTB nadal będzie przygotowywać dla swoich klientów “Raport Podatkowy”. W tym dokumencie będą znajdować się wyłącznie dane o podatkach od dywidend z zagranicznych spółek, gotowe do przeniesienia do PIT-38.

Czytaj więcej

Coraz atrakcyjniejszy zagraniczny handel
Biura maklerskie
Początek roku napawa brokerów optymizmem
Biura maklerskie
Rynek kapitałowy cały czas potrzebuje osób z licencjami maklerskimi
Biura maklerskie
XTB wciąż pozyskuje najwięcej klientów
Biura maklerskie
Omar Arnaout, prezes XTB: Indonezja coraz bliżej
Biura maklerskie
Goldman Sachs liderem obrotów na rynku akcji GPW w kwietniu
Biura maklerskie
XTB znowu zadziwia wynikami. Ponad 300 mln zł zysku w I kwartale